Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Minister Jolanta Fedak spotkała się z komisarz Viviane Reding

0
Podziel się

Biedne kobiety, to biedne dzieci, więc zapewnienie niezależności
ekonomicznej kobiet powinno być jednym z najważniejszych celów inwestycji w politykę społeczną -
przekonywała minister Jolanta Fedak podczas piątkowego spotkania z unijną komisarz Viviane Reding.

bEhQuHiZ

Biedne kobiety, to biedne dzieci, więc zapewnienie niezależności ekonomicznej kobiet powinno być jednym z najważniejszych celów inwestycji w politykę społeczną - przekonywała minister Jolanta Fedak podczas piątkowego spotkania z unijną komisarz Viviane Reding.

Minister pracy i polityki społecznej spotkała się w piątek w Warszawie z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej, komisarz ds. sprawiedliwości, odpowiedzialną za sprawy dotyczące praw człowieka i równości.

Przedmiotem spotkania były kwestie związane z prezydencją polską w Radzie UE w 2011 r. oraz plany resortu pracy w zakresie m.in. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, dążenia do zrównania płac kobiet i mężczyzn, wprowadzania mechanizmów godzenia ról zawodowych i rodzinnych, wspierania awansu kobiet i promowania równości płci, a także aktywności osób niepełnosprawnych na rynku pracy.

bEhQuHjb

Jak powiedziała Fedak PAP, podczas spotkania z komisarz Reding podkreślała, że zapewnienie niezależności ekonomicznej kobiet przez umożliwienie im dostępu do rynku pracy powinno być jednym z najważniejszych celów inwestycji w politykę społeczną, wpisuje się również w priorytety działań resortu na czas prezydencji polskiej. Jak zaznaczyła, zwiększenie zatrudnienia kobiet będzie możliwe m.in. dzięki rozwiązaniom, jakie zostały zapisane w tzw. ustawie żłobkowej, która jest po pierwszym czytaniu w Sejmie, a obecnie pracuje nad nią podkomisja sejmowa.

Reding zwracała uwagę, że godzenie ról jest szczególnie trudne dla kobiet biednych, które z powodu braku pieniędzy nie są w stanie zapewnić dzieciom opieki, dlatego ich uczestnictwo w rynku pracy jest prawie niemożliwe. Jej zdaniem jest to ważna kwestia, którą państwa członkowskie powinny rozwiązać.

Podczas spotkania poruszano także kwestię równej płacy za pracę o tej samej wartości i jakości. Ten problem jest przedmiotem kampanii UE, w której bierze udział MPiPS (www.ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=pl&catId=681). Choć zarówno prawo unijne, jak i polskie (Konstytucja, a także Kodeks pracy), gwarantują równą płacę za tę samą pracę niezależnie od płci, w praktyce nie jest to spełniane. "Mniejsze zarobki kobiet, to mniejsza emerytura" - podkreślała minister pracy.

Fedak i Reding rozmawiały także na temat przeciwdziałania przemocy w rodzinie, która jest kolejnym elementem hamującym emancypację kobiet. Fedak zapowiedziała, że sprawa ta będzie istotna w czasie polskiej prezydencji w Radzie UE, podobnie jak zwiększenie zatrudnienia i aktywizacja osób niepełnosprawnych, szczególnie w kontekście starzenia się społeczeństwa.

bEhQuHjh

Fedak opowiedziała też o konferencji, w której wcześniej brała udział; namawiała tam kobiety do startu w wyborach samorządowych i podkreślała ich rolę w życiu społecznym, szczególnie na szczeblu lokalnym i regionalnym. Reding zaznaczyła, że zwiększenie udziału kobiet w procesach decyzyjnych jest jednym z priorytetów Strategii na rzecz równości kobiet i mężczyzn KE na lata 2010-2015.(PAP)

akw/ abr/ jra/

bEhQuHjC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)