Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
08.04.2013 16:14

Minister kultury wręczył nominacje członkom Rady Archiwalnej

Prezes Fundacji Ośrodka KARTA Zbigniew Gluza, prezes IPN dr Łukasz Kamiński i dyrektor Archiwum PAN w Warszawie dr Hanna Krajewska weszli w skład 15-osobowej Rady Archiwalnej. W poniedziałek minister kultury Bogdan Zdrojewski wręczył powołania członkom Rady.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezes Fundacji Ośrodka KARTA Zbigniew Gluza, prezes IPN dr Łukasz Kamiński i dyrektor Archiwum PAN w Warszawie dr Hanna Krajewska weszli w skład 15-osobowej Rady Archiwalnej. W poniedziałek minister kultury Bogdan Zdrojewski wręczył powołania członkom Rady.

Członkowie Rady Archiwalnej zostali powołani na lata 2013-2015.

Szef resortu kultury powiedział, że w związku z nową perspektywą finansowania ze środków unijnych na lata 2014-2020, sytuacja archiwów państwowych zapowiada się dobrze.

Zdrojewski poinformował, że jest szansa na to, aby - dzięki środkom z UE - polskie archiwa zostały lepiej wyposażone. "To, co dla polskich archiwów będzie najistotniejsze w najbliższym czasie, to właśnie przemiany technologiczne, do których się przygotowujemy" - podkreślił.

"Pojawią się środki na przyspieszenie procesów digitalizacji, związane z udostępnianiem różnego rodzaju dokumentów archiwów państwowych" - tłumaczył Zdrojewski.

"Czas kadencji, która dziś się dla państwa rozpoczyna, będzie zatem okresem sporych inwestycji. Z tego powodu będę proponować określony tryb pracy na rok 2013, abyśmy w 2014 r. byli już dobrze przygotowani" - zapowiedział minister.

Rada Archiwalna jest organem doradczym i opiniodawczym przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych. Jej pracami kieruje przewodniczący. Wnioski o powołanie w skład Rady formułowane są przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych działającego w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Archiwistów Polskich. Członkowie Rady powoływani są przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego na trzyletnią kadencję.

W skład Rady obecnej kadencji weszli: dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie dr Piotr Dymmel, prezes Fundacji Ośrodka KARTA Zbigniew Gluza, dr Lucyna Harz z Uniwersytetu Wrocławskiego, prezes Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Kazimierz Jaroszek, prezes IPN dr Łukasz Kamiński, dyrektor Archiwum PAN w Warszawie dr Hanna Krajewska, prof. Alicja Kulecka z UW, dyrektor Archiwum Prezydenta RP dr Janusz Kuligowski, dyrektor Biblioteki Sejmowej dr Wojciech Kulisiewicz, dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski, prof. Krzysztof Mikulski z UMK w Toruniu, prof. Krzysztof Skupieński z UMCS w Lublinie, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego prof. Jan Szymczak, dyrektor Centralnego Archiwum Wojskowego dr Czesław Żak, dyrektor Ośrodka Archiwów, Bibliotek i Muzeów Kościelnych ks. prof. Waldemar Żurek. (PAP)

agz/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz