Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister Kwiatkowski z wizytą w krajach regionu Morza Bałtyckiego

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotkał się ze swoimi
odpowiednikami w Szwecji, Finlandii i Estonii. Po raz pierwszy przedstawił priorytety polskiej
prezydencji UE w obszarze wymiaru sprawiedliwości, tematem były też relacje polsko-rosyjskie.

*Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotkał się ze swoimi odpowiednikami w Szwecji, Finlandii i Estonii. Po raz pierwszy przedstawił priorytety polskiej prezydencji UE w obszarze wymiaru sprawiedliwości, tematem były też relacje polsko-rosyjskie. *

"Wizyta w Szwecji, Finlandii oraz Estonii miała na celu pozyskanie partnerów do poparcia polskich pomysłów w Europie. Zaczęliśmy od tej strony Europy, gdyż w wielu kwestiach mamy z tymi krajami podobne poglądy i będzie nam łatwiej przekonywać do naszych propozycji inne państwa" - powiedział w piątek PAP Kwiatkowski po spotkaniu ze szwedzką minister sprawiedliwości Beatrice Ask w Sztokholmie.

Minister zapowiedział, że podczas swojej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej Polska będzie realizować hasło "Ochrona praw obywateli w Unii Europejskiej". Strona polska chce doprowadzić do zakończenia negocjacji nad projektem wspólnego dla krajów UE rozporządzenia w sprawie spadków i dziedziczenia, zmienić rozporządzenie Bruksela I (o zasadach jurysdykcji w sprawach cywilnych i handlowych), a także stworzyć instrument prawny, który ułatwi zakupy przez internet.

"W tej chwili jest tak, że wiele firm z innych krajów Unii nie chce oferować sprzedaży swoich produktów Polakom przez internet. Chcemy wprowadzić możliwość opcjonalnego wprowadzenia umowy w transakcjach internetowych między przedsiębiorcami a konsumentami. Jesteśmy przekonani, że takie rozwiązanie będzie popularne" - powiedział w Sztokholmie Kwiatkowski.

Polska prezydencja będzie również zmierzała do "uproszczenia otoczenia prawnego dla przedsiębiorców". Chodzi m.in. o zrealizowanie projektu wymiany danych pomiędzy krajowymi rejestrami działalności gospodarczej. Dziś takie wpisy prowadzone są nie tylko w różnych językach, ale również nie ma ujednoliconych nazw i kolejności poszczególnych pozycji, co bardzo utrudnia firmom sprawdzanie wiarygodności kontrahentów.

W zakresie prawa karnego Polska będzie dążyć do wzmocnienia procesowych i pozaprocesowych praw ofiar przestępstw. Zaproponuje stworzenie minimalnego zakresu praw, jakie powinny przysługiwać wszystkim ofiarom w Europie, niezależnie od rodzaju przestępstwa, jakie wobec nich popełniono.

Priorytetem polskiej prezydencji będzie także zagwarantowanie praw podejrzanego i oskarżonego w postępowaniu karnym w ramach formuły "krok po kroku", zainicjowanej podczas szwedzkiej prezydencji w 2009 roku. Chodzi m.in. o uregulowanie kwestii związanych z prawem do adwokata, a także kosztów jego pracy.

Po raz pierwszy polskie Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło zagranicznym partnerom terminy i miejsca posiedzeń Rady Ministrów Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, które odbędą się podczas polskiej prezydencji. Będą one odbywać się w Brukseli i Luksemburgu, a jedno spotkanie, zaplanowane na 22-23 września 2011 roku, odbędzie się we Wrocławiu.

Minister zapoznał się również ze stosowanymi w Estonii oraz Skandynawii systemami nagrywania rozpraw sądowych. Podobne rozwiązania mają w Polsce pilotażowo ruszyć po 1 stycznia 2011 roku.

Efektem wizyty Kwiatkowskiego w Finlandii jest zaproszenie polskich ekspertów w przyszłym roku na fińsko-rosyjskie spotkanie dotyczące relacji prawnych. "To bardzo ważny temat. Mamy ocieplenie w stosunkach polsko-rosyjskich, a Finowie mają doświadczenie w rozwiązywaniu problemów z Rosjanami, chcemy skorzystać z ich wiedzy" - powiedział minister.

Jako przykład spraw, które wymagają prawnej regulacji z Rosją, wymienił m.in. ułatwienie dochodzenia należności na drodze sądowej przez przedsiębiorców. Dziś w tego typu sprawach muszą pośredniczyć ministerstwa obu krajów, a powinny być one rozpatrywane bezpośrednio przez właściwe sądy. Chodzi też o możliwość przesłuchań na odległość, co nie było dotychczas możliwe np. w związku ze śledztwem w sprawie tragedii smoleńskiej, czy możliwość odbywania kar przez skazanych w Rosji Polaków w polskich więzieniach.

Daniel Zyśk (PAP)

zys/ dmi/ mc/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)