Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister nauki nagrodziła wybitnych naukowców

0
Podziel się:

Prof. Bogdan Marciniec, prof. Roman Kaliszan i prof. Romuald Będziński
zostali w czwartek uhonorowani nagrodami ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne
osiągnięcia naukowe oraz naukowo-techniczne. Była to czwarta edycja nagród ministra nauki.

Prof. Bogdan Marciniec, prof. Roman Kaliszan i prof. Romuald Będziński zostali w czwartek uhonorowani nagrodami ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe oraz naukowo-techniczne. Była to czwarta edycja nagród ministra nauki.

W tym roku zwycięzcy w każdej z trzech kategorii nagród - badania na rzecz rozwoju nauki, badania na rzecz rozwoju społeczeństwa i badania na rzecz rozwoju gospodarki - otrzymają prawie 60 tys. zł.

Nagrodę w kategorii badań na rzecz rozwoju nauki otrzymał specjalista z zakresu chemii i katalizy metaloorganicznej, prof. Bogdan Marciniec, którego zainteresowania badawcze koncentrują się na poszukiwaniu nowych reakcji katalitycznych, przede wszystkim w chemii krzemu, i wykorzystaniu ich m.in. w medycynie, farmacji, przemyśle.

"Celem moich badań jest poszukiwanie nowych katalitycznych reakcji (...) zawierających takie pierwiastki jak krzem, bor i german. Zmierza to do opracowania wydajnych procesów będących podstawą tzw. zielonej chemii (dział chemii zmniejszający ryzyko zanieczyszczenia środowiska - PAP), co następnie może być szeroko stosowane np. w produkcji bio- czy nanomateriałów" - tłumaczył PAP profesor, który na co dzień pracuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Mówiąc o swojej pracy Marciniec podkreślił, że jej efekty "nie będą widoczne w najbliższej przyszłości, ale stwarzają szansę na przygotowanie zupełnie nowych materiałów". Jako przykład profesor podał materiały organiczne do zastosowania w elektronice.

W kategorii badań na rzecz rozwoju społeczeństwa nagrodę otrzymał bioinformatyk prof. Roman Kaliszan, który wraz z zespołem z Akademii Medycznej w Gdańsku opracował m.in. nowoczesne metody diagnozowania nowotworów na podstawie chemioinformatycznej analizy próbek moczu. "Dzięki temu można bezinwazyjnie wskazać, czy dana osoba jest zagrożona nowotworem" - powiedział PAP Kaliszan.

Wyjaśnił, że wynaleziona przez niego diagnostyka "wykorzystuje komputerowo przetworzone dane, analizując nie jeden, ale wiele związków równocześnie".

W kategorii badań na rzecz rozwoju gospodarki nagrodę otrzymał wykładowca Politechniki Wrocławskiej prof. Romuald Będziński, który w rozmowie z PAP powiedział, że jest inżynierem mechanikiem zafascynowanym budową organizmu ludzkiego. Jest autorem wielu rozwiązań technicznych stosowanych w praktyce klinicznej, zwłaszcza w ortopedii.

"Jako mechanik musiałem sięgnąć do biologii i podpatrywać, jak działa przyroda, która jest genialna w swoich rozwiązaniach, a dopiero potem szukać odpowiedzi, jak może być skonstruowany implant, sztuczna proteza ręki czy stent umieszczany wewnątrz naczynia krwionośnego w celu udrożnienia zwężeń" - mówił o swojej pracy Będziński.

Laureaci nagród minister nauki zostali wybrani spośród kandydatów przez specjalnie powołany zespół interdyscyplinarny pod przewodnictwem specjalisty w zakresie automatyki i robotyki prof. Henryka Góreckiego. Kandydatów do nagrody zgłaszały m.in. komitety naukowe instytutów badawczych, władze uczelni, organizacje naukowe.

Podczas wręczenia nagród, które uświetnił występ piosenkarza Grzegorza Turnau, minister nauki Barbara Kudrycka podziękowała laureatom oraz wszystkim naukowcom za ich pracę. "To jest prawdziwe święto nauki polskiej" - podkreślała minister nauki.

Kudrycka zaznaczyła, że tegoroczna edycja rozdania nagród odbywa się tuż przed rządową debatą nad projektowanymi zmianami w szkolnictwie wyższym, które mają pomóc polskim naukowcom, promując najlepszych badaczy, i podnieść przez to prestiż polskiej nauki na świecie.

Kudrycka zapowiedziała także, że od stycznia 2010 r. resort nauki stworzy Wirtualną Bibliotekę Nauki (WBN), dzięki której studenci i naukowcy w Polsce będą mieli bezpłatny dostęp do najbardziej aktualnych periodyków naukowych na świecie. (PAP)

nno/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)