Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister pracy obiecuje pomoc w związku z sytuacją w ISD Hucie Częstochowa

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o podpisaniu aneksu do pakietu socjalnego
#

# dochodzi informacja o podpisaniu aneksu do pakietu socjalnego #

24.05. Częstochowa (PAP) - Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział powołanie grupy roboczej, której celem będzie pomoc dla Częstochowy i całego subregionu w związku z redukcją zatrudnienia w ISD Hucie Częstochowa.

Taka deklaracja padła podczas piątkowego spotkania ministra z prezydentem Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem w Warszawie - podał częstochowski magistrat.

"W piątek rano minister Kosiniak-Kamysz rozmawiał z prezydentem Częstochowy o sytuacji w ISD Huta Częstochowa" - potwierdził rzecznik resortu pracy Janusz Sejmej.

W ISD Huta Częstochowa pracuje ok. 3050 osób. Właściciel planuje docelowo zredukować zatrudnienie mniej więcej o 1,5 tys.

"Podczas spotkania z prezydentem miasta minister zadeklarował uruchomienie dodatkowych środków dla powiatowych urzędów pracy subregionu częstochowskiego i poparcie starań samorządu częstochowskiego o rozszerzenie specjalnej strefy ekonomicznej, co ma pomóc w przyciągnięciu inwestorów" - dodał Sejmej.

Podczas spotkania z ministrem prezydent Częstochowy ponownie przedstawił sytuację miasta i całego północnego subregionu województwa śląskiego w związku z kryzysem jednego z największych pracodawców - ISD Huty Częstochowa. Jej zarząd zamierza zmniejszyć zatrudnienie w ramach programu dobrowolnych odejść pracowników. Ukraiński właściciel przekonuje, że tylko w taki sposób można utrzymać zakład, który obecnie każdego miesiąca generuje 5-8 mln dolarów strat.

Minister ma też powołać grupę roboczą złożoną z przedstawicieli różnych instytucji publicznych, której celem będzie pomoc regionowi częstochowskiemu w ograniczeniu skutków restrukturyzacji Huty i aktywizacji gospodarczej subregionu.

Ponadto Kosiniak-Kamysz obiecał uruchomienie dla powiatowych urzędów pracy specjalnych środków z rezerwy Funduszu Pracy w latach 2013-2014. Chodzi m.in. o zwiększenie wsparcia rynku pracy poprzez dodatkowe dotacje.

"Specjalna rezerwa Funduszu Pracy wykorzystywana jest w szczególnych sytuacjach, np. przy większych zwolnieniach" - powiedział Sejmej.

Kosiniak-Kamysz zadeklarował także poparcie starań Częstochowy o objęcie kolejnych terenów miejskich granicami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (w tej sprawie częstochowscy radni podjęli już stosowną uchwałę, a KSSE złożyła wniosek w ministerstwie gospodarki) oraz utworzenia filii specjalnej strefy ekonomicznej na inwestycyjnych terenach pohutnicznych należących do spółki państwowej Operator ARP.

W ISD Huta Częstochowa trwają już rozmowy z pracownikami nt. odpraw i dobrowolnych odejść. Jeżeli któryś z pracowników huty zdecyduje się na odejście z pracy i podpisze stosowną umowę, to za okres wypowiedzenia otrzyma trzy pensje plus szesnaście pensji za rozwiązanie umowy przed gwarantowanym okresem zatrudnienia, wynikającym z pakietu socjalnego. Oferta 16 pensji jest skierowana do pracowników, którzy decyzję o odejściu podejmą w ciągu tygodnia od spotkania z konsultantem. W sytuacji, gdy zdecydują się później - oferta zmniejszy się do 14 pensji. Program dobrowolnych odejść ma być realizowany do końca czerwca.

Związkowcy podpisali z pracodawcą aneks do pakietu socjalnego, co umożliwia odchodzącym z pracy skorzystać ze świadczeń przedemerytalnych. Pakiet socjalny gwarantuje pracownikom zatrudnienie do 2015 roku. Zgodnie z jego zapisami zwalniając pracowników, pracodawca musiałby wypłacać im podwójne wynagrodzenie za każdy miesiąc do 2015 r. Zarząd zapowiedział jednak, że zakładu na to nie stać. Stąd zaproponowany program dobrowolnych odejść, który jednak - bez zmian w pakiecie - pozbawiałby świadczeń przedemerytalnych. Aneks umożliwia hutnikom odchodzenie na zasadzie porozumienie stron i z przyczyn niedotyczących pracownika i tym samym zachowanie świadczeń przedemerytalnych.

"Nie było tutaj sporu, że tego rodzaju korekta będzie korzystna dla pracowników, dlatego też nie było problemów z akceptacją ze strony związków zawodowych" - powiedział w piątek PAP rzecznik grupy ISD Polska Jacek Łęski. Porozumienie przesłano w piątek do akceptacji Państwowej Inspekcji Pracy. Szef częstochowskiej Solidarności Mirosław Kowalik wyraził nadzieję, że Inspekcja szybko zaakceptuje dokument.

Ukraińska grupa ISD przejęła częstochowską hutę osiem lat temu (zakład kontynuuje ponad stuletnie tradycje hutnicze). Podpisano wówczas pakiet, dający załodze 10-letnią gwarancję zatrudnienia. Dotychczas huta, mimo pogarszającej się sytuacji rynkowej, nie zwalniała pracowników. Nawet, gdy pozbywano się poszczególnych segmentów działalności (jak koksownia czy rurownia), część załogi, której nie przejął nowy inwestor, pozostawała w hucie.

Ukraiński inwestor po prywatyzacji huty zainwestował w nią ponad 400 mln zł. W międzyczasie jednak - jak argumentowali pod koniec kwietnia przedstawiciele ISD - diametralnie zmienił się światowy rynek stali, co w segmencie wytwarzanych w Częstochowie blach grubych jest szczególnie widoczne.

W ISD Huta Częstochowa jest dziś zatrudniona co piąta osoba, która pracuje w Częstochowie. Zakład jest drugim pracodawcą w mieście, w którym jest 16 tys. osób bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosi 14 proc.(PAP)

kon/ rbk/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)