Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister spraw zagranicznych Iraku Hosziar Zebari z wizytą w Polsce

0
Podziel się:

O ożywieniu kontaktów gospodarczych z Irakiem będą rozmawiać polscy
politycy z szefem MSZ tego kraju Hosziarem Zebarim, który przebywa od poniedziałku z wizytą w
naszym kraju.

O ożywieniu kontaktów gospodarczych z Irakiem będą rozmawiać polscy politycy z szefem MSZ tego kraju Hosziarem Zebarim, który przebywa od poniedziałku z wizytą w naszym kraju.

Zebari przyleciał do Polski w poniedziałek wieczorem; we wtorek odbyła się nieoficjalna, prywatna część wizyty.

W środę szef dyplomacji Iraku będzie rozmawiał z szefem MSZ Radosławem Sikorskim i ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem. Spotka się także z przedstawicielami ministerstwa gospodarki.

"Przede wszystkim będą omówione stosunki gospodarcze i polityczne między naszymi krajami. Chcemy ożywić zarówno kontakty na poziomie politycznym, jak i wymianę gospodarczą, kulturalną i naukową. Chcemy by ta wizyta była impulsem dla biznesu w obu krajach" - powiedział PAP rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Jak przypomniał, w minionych latach wartość polskiego eksportu do Iraku utrzymywała się na poziomie kilkuset milionów dolarów rocznie. "Dzisiaj ta kwota jest wielokrotnie mniejsza. Zbliżamy się do stu milionów dolarów rocznie. Chcemy, żeby to było więcej" - podkreślił.

Wojciechowski zaznaczył, że Polska jest zainteresowana udziałem w modernizacji i odbudowie infrastruktury energetycznej Iraku, a także sieci transportowej, w tym kolei. Polska miałaby dostarczyć Irakowi tabor kolejowy. Nasz kraj chce też handlować z Irakiem sprzętem rolniczym i przetwórczym.

"Oczywiście będą poruszone także kwestie bezpieczeństwa, w tym funkcjonowanie polskiej placówki w Bagdadzie, będzie też rozmowa o uregulowaniu zadłużenia Iraku wobec Polski, a także szkolenia irackich wojskowych i modernizacji irackiej armii" - zapowiedział rzecznik MSZ.

Jak poinformował, Polska planuje budowę nowego budynku ambasady w tzw. "zielonej strefie" w Bagdadzie.

Ministrowie SZ Polski i Iraku porozmawiają też o sytuacji w Syrii i Iranie. Po południu Zebari wygłosi wykład w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

W Iraku dochodzi w ostatnim czasie do coraz częstszych zamachów terrorystycznych. Władze tego kraju opublikowały w minionym tygodniu dane, z których wynika, że w październiku w zamachach zginęło 964 ludzi i był to najbardziej krwawy miesiąc w tym kraju od 2008 roku. Bilans ofiar zamachów od początku sięga już 7 tys. osób.

Wiele osób zabitych od początku roku padło ofiarą zamachów przeprowadzonych przy pomocy samochodów pułapek, które są najczęściej wykorzystywane przez sunnickich bojowników należących do odłamu Al-Kaidy pod nazwą Islamskie Państwo Iraku i Lewantu.

Coraz częstsze akty przemocy skierowane są zazwyczaj przeciwko szyickiej większości i instytucjom zdominowanego przez nią rządu. Ataki te podejmują sunniccy rebelianci zachęceni przykładem swych syryjskich współwyznawców, którzy walczą z popieranym przez szyicki Iran reżimem prezydenta Baszara el-Asada. Iraccy sunnici czują się marginalizowani przez rząd premiera Nuriego al-Malikiego, a ponadto sunniccy ekstremiści z Al-Kaidy uznają często szyitów za heretyków.

W Iraku rośnie w siłę miejscowa Al-Kaida, która przez pewien czas wydawała się uśpiona, ale obecnie rekrutuje nowych bojowników na fali ekstremizmu, spotęgowanego w całym regionie wskutek konfliktu w Syrii. Terrorystyczne ugrupowanie, zrzeszające sunnitów, kieruje agresję przeciw szyickiej większości w Iraku i zdominowanemu przez szyitów rządowi premiera Nuriego al-Malikiego.

Prezydent USA Barack Obama przyznał po piątkowych rozmowach w Waszyngtonie z premierem Nuri al-Maliki, że Al-Kaida jest coraz aktywniejsza w Iraku i obiecał współdziałanie ze stroną iracką w walce z terroryzmem. Wstrzymał się jednak przed konkretnymi deklaracjami.

Tymczasem w połowie października Rosja rozpoczęła dostawę broni do Iraku na mocy podpisanej jeszcze w 2012 roku umowy. Na mocy kontraktu do Iraku ma trafić 40 śmigłowców bojowych Mi-35 i Mi-28. W ramach umowy grupa irackich pilotów przeszła szkolenie na rosyjskich śmigłowcach.

W raporcie nowojorskiej Rady Stosunków Międzynarodowych (CFR) stwierdzono, że w ciągu roku - do początku 2013 roku - Al-Kaida w Iraku podwoiła swoje szeregi do około 2500 bojowników. Zwrócono też w nim uwagę, że w ocenie władz irackich "wycofanie się wojsk USA negatywnie wpłynęło na operacje antyterrorystyczne". Ostatni żołnierze amerykańscy opuścili Irak 2 lata temu kończąc niepopularną interwencję wojskową w tym kraju.

W ostatnich miesiącach polska dyplomacja jest aktywna w regionie Bliskiego Wschodu. W ubiegłym tygodniu wiceminister SZ Bogusław Winid przebywał z wizytą w Iranie, gdzie spotkał się m.in. z szefem irańskiego MSZ.

Polska zamierza wznowić zawieszone w 2010 r. polsko-irańskie konsultacje polityczne na szczeblu podsekretarzy stanu. Polska prowadziła taki właśnie dialog z Iranem do 2010 roku, kiedy został zawieszony w związku z sankcjami UE nałożonymi na Iran.

Szef polskiego MSZ wielokrotnie wypowiadał się również o konflikcie w Syrii i metodach jego rozwiązania.(PAP)

mzk/ tgo/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)