Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Minister środowiska spotkał się ze związkowcami ws. ustawy o lasach

0
Podziel się

Minister środowiska Maciej Grabowski spotkał z przedstawicielami
Solidarności ws. proponowanych zmian w ustawie o lasach. Lasy Państwowe w 2014 i 2015 r. mają
wpłacić do budżetu 1,6 mld zł. Według związkowców Lasy takiego ciężaru nie udźwigną.

bCZIbrkl

Minister środowiska Maciej Grabowski spotkał z przedstawicielami Solidarności ws. proponowanych zmian w ustawie o lasach. Lasy Państwowe w 2014 i 2015 r. mają wpłacić do budżetu 1,6 mld zł. Według związkowców Lasy takiego ciężaru nie udźwigną.

Grażyna Zagrobelna z Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ "Solidarność" powiedziała PAP po spotkaniu, że zapłacenie 1,6 mld zł przez LP, jest skokiem na pieniądze tego przedsiębiorstwa i może doprowadzić do zachwiania jego płynności finansowej. "Nie znamy wyników finansowych za 2013 r. Cena drewna spadła, to o blisko 500 mln zł mniej przychodu" - zauważyła. Dodała, że ustalanie wysokości daniny na podstawie wyników finansowych z 2012 r. jest niewłaściwe.

Minister środowiska przekonywał na zeszłotygodniowej konferencji prasowej, że zeszły rok był korzystny dla LP. Jego zdaniem przedsiębiorstwo może osiągnąć za zeszły rok ponad 100 mln zł zysku.

Zagrobelna dodała, że zdaniem związkowców proponowana przez rząd zmiana doprowadzi to do likwidacji tzw. funduszu leśnego, z którego dofinansowywane są te jednostki LP (np. nadleśnictwa), które przynoszą straty. Zatrzymane zostaną także inwestycje w lasach, w tym remonty dróg leśnych, które są niezbędne do przewozu drewna. Przedstawicielka "S" podkreśliła również, że zaproponowane przez rząd rozwiązania mogą być niezgodne z konstytucją - chodzi o zasadę nienakładania nowych danin w roku, w którym mają zacząć obowiązywać.

bCZIbrkn

W zeszłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o lasach, zgodnie z którym Lasy Państwowe w latach 2014-2015 przekażą do budżetu państwa 1,6 mld zł. 1,3 mld zł będzie przeznaczone na budowę i remont schetynówek. Przedsiębiorstwo przekaże do budżetu po 800 mln zł rocznie, z czego na schetynówki - po 650 mln zł. Projektowana nowela zakłada, że od 2016 r. Lasy Państwowe będą przekazywać rocznie do budżetu 2 proc. przychodów. W ubiegłym tygodniu Senat przyjął odpowiednią poprawkę do budżetu, zakładającą wpłatę w 2014 r. przez LP 800 mln zł.

Zdaniem opozycji propozycja rządu wpłynie na rentowność Lasów i doprowadzi do tego, iż przedsiębiorstwo będzie deficytowe. Obawia się ona ewentualnej prywatyzacji LP. Rząd zapewnił że Lasy nie zostaną sprzedane prywatnym inwestorom. Resort środowiska przekonuje, że projekt nowelizacji ustawy zakłada mechanizm zabezpieczający LP przed groźbą niezrealizowania planu gospodarczo-finansowego, np. ze względu na klęski żywiołowe czy zmiany cen drewna. W razie wystąpienia takich problemów w 2015 r. rząd będzie mógł skorygować wysokość daniny, jaką będą musiały zapłacić Lasy. Po 2016 r. takiej korekty będzie mógł dokonać minister środowiska.

Zgodnie ze stanem finansów Lasów na koniec 2012 r. LP posiadały na rachunkach bankowych ok. 3 mld zł. Jak mówił minister środowiska, wpłata do budżetu nie zagrozi bezpiecznemu i racjonalnemu funkcjonowaniu LP. Dyrektor Lasów Państwowych Adam Wasiak ocenia, że pracownicy LP nie muszą się obawiać utraty pracy. Przyznał jednak, że zmniejszą się inwestycje prowadzone przez przedsiębiorstwo.

Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Działająca od 89 lat firma gospodaruje na prawie jednej trzeciej powierzchni Polski. Przedsiębiorstwo zatrudnia blisko 26 tys. osób.

bCZIbrkt

We wtorkowym spotkaniu wziął udział wiceszef resortu środowiska, Główny Konserwator Przyrody Janusz Zaleski. (PAP)

mick/ je/ jbr/

bCZIbrkO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)