Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister turystyki Egiptu: kraj faraonów bezpieczny dla turystów

0
Podziel się:

Wyjazdy do Egiptu - zarówno zorganizowane, jak też indywidualne - są
bezpieczne - zapewniał w czwartek minister turystyki Egiptu Mohammed Hiszam Abbas. Polski MSZ
ostrzega jednak przed wyjazdami poza egipskie ośrodki turystyczne.

bEDznZat

Wyjazdy do Egiptu - zarówno zorganizowane, jak też indywidualne - są bezpieczne - zapewniał w czwartek minister turystyki Egiptu Mohammed Hiszam Abbas. Polski MSZ ostrzega jednak przed wyjazdami poza egipskie ośrodki turystyczne.

"Nawet w tym roku, gdy sytuacja na północy kraju była niespokojna, polscy turyści licznie i chętnie odwiedzali kurorty położone nad Morzem Czerwonym, czy na południu Półwyspu Synaj"- powiedział na konferencji prasowej w Warszawie minister turystyki Egiptu.

Od początku roku do października kraj ten odwiedziło ok. 250 tys. Polaków. Najpopularniejszymi kierunkami są Szarm el-Szejk i Hurgada.

bEDznZav

Minister mówił, że w 2010 r. Egipt odwiedziło 14,7 mln turystów - w tym ok. 590 tys. Polaków. Po rewolucji egipskiej turystów było mniej - w 2011 r. tylko 9,8 mln, w tym blisko 380 tys. naszych rodaków, a w ubiegłym roku było 11,5 mln turystów, w tym 460 tys. Polaków. W sierpniu br. władze Egiptu ogłosiły na miesiąc stan wyjątkowy - przyczyną były krwawe starcia podczas prób likwidacji przez służby bezpieczeństwa dwóch największych obozów islamistów w Kairze. Stan wyjątkowy został zniesiony w połowie listopada.

"Staramy się +odbić+ po naszych rewolucjach. Turystyka jest dla naszego kraju bardzo ważna, dlatego rząd egipski ją wspiera. Spadliśmy na 22. miejsce wśród krajów najczęściej odwiedzanych, ale wciąż jesteśmy numerem jeden, jeśli chodzi o Afrykę" - powiedział.

Przypomniał, że dochody z turystyki stanowią ok. 11,3 proc. PKB Egiptu, a w branży tej pracuje ok. 4 mln Egipcjan. "Turyści z Europy odpowiadają za 3/4 naszych przychodów z turystyki. Dlatego staramy się, żeby władze państw zniosły zakazy wyjazdu do Egiptu, w tym również Polska" - powiedział.

Polski MSZ w tym tygodniu poinformował, że w związku z "dużą dynamiką sytuacji wewnętrznej w Egipcie i możliwością wystąpienia realnych zagrożeń dla bezpieczeństwa obywateli polskich, odradza wszelkie podróże do Kairu i innych dużych aglomeracji miejskich tego kraju". Resort "uznaje jednocześnie za możliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli wyjazdy zorganizowane z Polski do egipskich ośrodków turystycznych nad Morzem Czerwonym, kategorycznie ostrzegając przed wszelkimi wyjazdami indywidualnymi oraz grupowymi poza ośrodki turystyczne, a szczególnie do Gubernatorstwa Północnego Synaju, ze względu na znaczny wzrost w ostatnim okresie działalności grup przestępczych i ataków terrorystycznych".(PAP)

bEDznZaB

aop/ je/

bEDznZaW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)