Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister Wielkiej Brytanii ostrzega Szkotów przed ceną za niepodległość

0
Podziel się:

Brytyjski sekretarz stanu ds. Szkocji Michael Moore otrzegł w poniedziałek,
że jeśli Szkocja wybierze niepodległość, będzie musiała od początku ubiegać się o członkostwo w
organizacjach międzynarodowych oraz renegocjować 8,5 tys. traktatów międzynarodowych.

Minister Wielkiej Brytanii ostrzega Szkotów przed ceną za niepodległość
(zmeel/iStockphoto)

Brytyjski sekretarz stanu ds. Szkocji Michael Moore ostrzegł, że jeśli Szkocja wybierze niepodległość, będzie musiała od początku ubiegać się o członkostwo w organizacjach międzynarodowych oraz renegocjować 8,5 tys. traktatów międzynarodowych.

Moore powołał się przy tym na opublikowaną w poniedziałek przez rząd w Londynie opinię prawną na temat skutków niepodległości, nad którą Szkoci będą głosować w referendum w 2014 roku.

Zdaniem autorów opinii, prof. Jamesa Crawforda z Cambridge i prof. Alana Boyle'a z Edynburga, w razie opowiedzenia się za niepodległością, Szkocja byłaby traktowana jako całkowicie nowe państwo, natomiast Zjednoczone Królestwo zachowałoby ciągłość prawno-polityczną, jako podmiot prawa międzynarodowego.

Oznaczałoby to, że niepodległa Szkocja musiałaby ponownie aplikować do Unii Europejskiej, ONZ czy NATO.

W przemówieniu w Edynburgu Moore przypomniał, że obecnie Wielka Brytania jest sygnatariuszem ok. 14 tys. traktatów, z czego 8,5 tys. to traktaty _ aktywne _.

Zauważył też, że Szkocja korzysta gospodarczo na więzach z Anglią, Walią i Irlandią Płn. Dwie trzecie szkockiego eksportu trafia do pozostałych części Zjednoczonego Królestwa, a szkockie firmy działają na wspólnym rynku.

Opinię prawników odrzuciła zastępczyni pierwszego ministra Szkocji Nicola Sturgeon. Jej zdaniem opinia jest wyrazem _ kolonialnej postawy _ i przeczy twierdzeniom Londynu, że Szkocja jest w Zjednoczonym Królestwie równoprawnym partnerem.

Przeciwstawny argument prawny zakłada, że rozpad obowiązującej od 1707 r. unii Anglii i Szkocji oznaczałby, że zarówno Anglia (wraz z Walią i Irlandią Płn.), jak i Szkocja byłyby państwami-sukcesorami Zjednoczonego Królestwa tak, jak Czechy i Słowacja są sukcesorami Czechosłowacji.

Brytyjski rząd zamierza opublikować dalsze oceny skutków oderwania się Szkocji. Kolejne opinie dotyczyć będą: polityki zagranicznej, energetycznej, obronności, systemu podatkowego, emerytalnego i świadczeń socjalnych.

Autonomiczny rząd Szkocji ma natomiast do końca br. ogłosić tzw. białą księgę przedstawiającą argumenty za głosowaniem za niepodległością w referendum.

Czytaj więcej o sytuacji w Wielkiej Brytanii w Money.pl
Cameron dumny z ugody budżetowej Brytyjska prasa nie powitała sukcesu premiera Davida Camerona na unijnym szczycie z aż takim entuzjazmem jak on sam.
Brud i głód w brytyjskich szpitalach. Kontrole... Pięć brytyjskich szpitali, które w ostatnich latach odnotowały wysoką statystykę zgonów, zostanie skontrolowanych - zadecydował premier David Cameron.
Agenci korzystali z tożsamości zmarłych dzieci Londyńska policja wykorzystała dane co najmniej 80 zmarłych dzieci, aby bez wiedzy ich krewnych wyrabiać dokumenty potwierdzające fałszywą tożsamość policyjnych tajnych agentów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)