Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Minister wydał interpretację ws. VAT od transportu i spedycji

0
Podziel się

Minister finansów wydał interpretację ogólną, w której wyjaśnił zasady
opodatkowania usług transportowych i spedycyjnych. To skutek wyroku unijnego Trybunału z maja br.,
w którym Trybunał orzekł, że polski przepis jest sprzeczny z unijną dyrektywą.

bErwQmCt

Minister finansów wydał interpretację ogólną, w której wyjaśnił zasady opodatkowania usług transportowych i spedycyjnych. To skutek wyroku unijnego Trybunału z maja br., w którym Trybunał orzekł, że polski przepis jest sprzeczny z unijną dyrektywą.

Interpretacja została opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, a podpisał ją - z upoważnienia ministra - wiceminister Maciej Grabowski.

Za kilka miesięcy zakwestionowany przez unijny Trybunał przepis przestanie obowiązywać i dlatego - jak wyjaśnił minister - wydana przez niego interpretacja będzie miała zastosowanie wyłącznie do czynności wykonanych przed 1 stycznia 2014 r.

bErwQmCv

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE zapadł na tle sporu między ministrem finansów a spółką TNT Express Worldwide (Poland), świadczącą usługi kurierskie, pocztowe, transportowe i spedycyjne. Chodziło o to, kiedy TNT Express Worldwide ma płacić w Polsce VAT od usług transportowych i spedycyjnych.

Z art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT wynika, że obowiązek zapłaty VAT od tych usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od wykonania usługi. TNT Express Worldwide była zdania, że przepis ten jest sprzeczny z unijną dyrektywą. Twierdziła, że od wszystkich tych usług, zarówno o charakterze kuriersko-pocztowym, jak i transportowo-spedycyjnym, powinna płacić VAT wtedy, kiedy wystawiła fakturę, nawet jeżeli w tym miesiącu nie dostała zapłaty ani nie upłynął 30. dzień od wykonania usługi.

Unijny Trybunał przyznał jej w maju br. rację; orzekł, że polska ustawa o VAT jest w tym zakresie sprzeczna z unijną dyrektywą(sygn. C-169/12).

Z tego powodu - jak wyjaśnił minister finansów w interpretacji ogólnej - do podatnika należy wybór, czy świadcząc usługi transportowe i spedycyjne będzie płacił VAT zgodnie z zakwestionowanym art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy, czy wraz z momentem wykonania usługi lub z chwilą wystawienia faktury, lecz nie później niż w siódmym dniu, licząc od wykonania usługi.

bErwQmCB

Minister dodał, że od decyzji podatnika będzie również zależeć termin wystawienia faktury. Jeżeli podatnik wybierze opodatkowanie według art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy, to najpóźniej w tym momencie powinien wystawić fakturę. Jeżeli natomiast zdecyduje się na opodatkowanie w momencie wystawienia faktury - czyli tak, jak chciała TNT Express Worldwide - to fakturę musi wystawić nie później niż siódmego dnia od wykonania usługi. (PAP)

kjed/ pad/

bErwQmCW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)