Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister zdrowia o nowym programie terapeutycznym dla diabetyków

0
Podziel się:

Program terapeutyczny dla diabetyków z wykorzystaniem długo działających
analogów insuliny czeka na opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych - poinformowała PAP w piątek
minister zdrowia Ewa Kopacz, odnosząc się do zarzutu diabetologów, że program miał ruszyć w marcu.

*Program terapeutyczny dla diabetyków z wykorzystaniem długo działających analogów insuliny czeka na opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych - poinformowała PAP w piątek minister zdrowia Ewa Kopacz, odnosząc się do zarzutu diabetologów, że program miał ruszyć w marcu. *

"Miejmy odrobinę cierpliwości, bo dla mnie najważniejszą rzeczą jest to, aby lek był bezpieczny dla pacjentów" - powiedziała minister zdrowia. Według niej program "może ruszyć w ciągu kilku dni, a może też ruszyć w ciągu miesiąca". "Wszystko to zależy od ilości programów i preparatów, które są w tej chwili w ocenie w agencji" - wyjaśniła Kopacz.

W liście skierowanym w czwartek do minister zdrowia prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Leszek Czupryniak napisał m.in., że brak na liście leków refundowanych (lista ma być ogłoszona w przyszłym tygodniu) nowego leku przeciwcukrzycowego jest dla środowiska diabetologów i chorych na cukrzycę "ogromnym rozczarowaniem i źródłem rozgoryczenia".

Prof. Czupryniak przypomniał, że w ub. roku Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o nierefundowaniu tzw. analogów długo działających. W zamian resort zdrowia zaproponował program terapeutyczny dla tej grupy leków. Miał on ruszyć w marcu, ale do tej pory nie został wdrożony.

Kopacz wyjaśniła, że długo działające analogi insuliny nie znalazły się na liście leków refundowanych ze względu na zastrzeżenia co do ich bezpieczeństwa, jakie miała Europejska Agencja Leków (EMA). Według minister zdrowia EMA zażądała od firm wprowadzających analogi na rynek dodatkowych badań klinicznych.

Szefowa resortu zdrowia poinformowała, że leki te na razie nie będą ogólnodostępne, ale zostaną wykorzystane w programie terapeutycznym. Kopacz przekonywała, że pacjenci objęci programem zyskają, bo będą dostawać lek za darmo, a gdyby lek był refundowany, musieliby dopłacać ponad 100 zł do każdego opakowania.

Z szacunków Ministerstwa Zdrowia wynika, że program obejmie 7-10 tys. osób.

Insuliny długo działające podaje się najczęściej przed snem, ich działanie jest przedłużone nawet do kilkunastu godzin po przebudzeniu. Dzięki nim chory nie ma problemów z utrzymaniem właściwego poziomu cukru w nocy. Na liście leków refundowanych znajdują się jedynie krótko działające analogi insulinowe. Te z kolei, po wstrzyknięciu, wchłaniają się do krwi po kilku minutach, a po 3-5 godzinach przestają działać. Dzięki temu chory może przyjmować je bezpośrednio przed jedzeniem, w czasie posiłku albo po nim. Chorzy na cukrzycę podkreślają, że stosowanie analogów ułatwia im życie, gdyż mogą w bardziej elastyczny sposób przyjmować insulinę, a także być w dużo mniejszym stopniu narażeni na niedocukrzenie.

Cukrzyca jest nieuleczalną, przewlekłą chorobą spowodowaną zaburzeniami metabolizmu cukru - glukozy. Występuje w kilku podstawowych typach, ale zawsze objawia się podwyższonym poziomem glukozy we krwi - bardzo niebezpiecznym dla nerek, układu krążenia i siatkówki oka. W Polsce na cukrzycę chorują ponad 2 miliony osób, z czego 90 proc. na cukrzycę typu II, na którą zapada się w wieku dojrzałym. (PAP)

ilp/ pz/ jjj/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)