Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwa sportu i nauki będą wspierać sport akademicki

0
Podziel się:

Dodatkowe pieniądze na infrastrukturę sportową oraz badania naukowe,
wspieranie młodych sportowców i promocja sportu na uczelniach - takie są założenia zainicjowanego w
środę programu "Studenci na igrzyska". Porozumienie zawarły resorty nauki i sportu.

Dodatkowe pieniądze na infrastrukturę sportową oraz badania naukowe, wspieranie młodych sportowców i promocja sportu na uczelniach - takie są założenia zainicjowanego w środę programu "Studenci na igrzyska". Porozumienie zawarły resorty nauki i sportu.

Porozumienie zakłada, jak poinformowała PAP minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, przekazanie w tym roku na rzecz sportu akademickiego 6 mln zł z budżetu resortu nauki. Za te pieniądze mogą być finansowane badania naukowe oraz inwestycje, np. w obiekty sportowe lub sprzęt.

Minister sportu Adam Giersz powiedział PAP, że w 2011 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki przewidziało w tegorocznym budżecie ok. 17 mln zł na sport na uczelniach. "Do tych pieniędzy, które ma do dyspozycji ministerstwo sportu, dochodzą pieniądze Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Teraz wspólnie resorty nauki i sportu będą wpierać sport akademicki. Do tej pory finansowanie było wyłącznie ze środków ministerstwa sportu" - podkreślił.

O tym jakie inwestycje i projekty badawcze będą dofinansowane zdecydują konkursy. Kudrycka zadeklarowała, że pierwsze konkursy zostaną ogłoszone "jak najszybciej". O tym jakie będą priorytety badawcze ustalą wspólnie resorty nauki i sportu. Zdaniem minister Kudryckiej ważne są m.in. badania w dziedzinie medycyny sportowej. "Ale potrzebne są również badania prowadzone na potrzeby administracji publicznej, które pokazałyby jak najefektywniej inwestować w sport" - powiedziała minister nauki.

Zdaniem Adama Giersza, jednym z pilnych zadań są badania związane z eliminowaniem dopingu w sporcie. "Zależy nam na uczciwości w rywalizacji sportowej. Mamy akredytowane laboratorium antydopingowe Światowej Organizacji Antydopingowej w Instytucie Sportu. Tam powinny się koncentrować badania, a instytut musi też posiadać odpowiednią aparaturę naukową" - podkreślił minister sportu.

Środowe porozumienie jest częściowo odpowiedzią na zaniepokojenie środowisk akademickich, związane z uchwaloną przez parlament nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Nowelizacja wprowadza tzw. Krajowe Ramy Kwalifikacji, które zastąpią dotychczasowe centralne, obowiązujące na wszystkich uczelniach programy studiów. W ten sposób z programów studiów zniknie obowiązkowy WF i jedynie od dobrej woli uczelni będzie zależało czy zorganizują studentom zajęcia sportowe.

"Dzisiejsze spotkanie i porozumienie ministra nauki z ministrem sportu pokazuje, że jesteśmy zainteresowani rozwojem sportu akademickiego. Trudno sobie wyobrazić nowoczesna uczelnię bez sportu. Zmieniają się formy jego uprawiania, student powinien mieć prawo wyboru takiego sportu, który go interesuje. Wierzę, że WF będzie utrzymany i że będą dodatkowe możliwości uprawiania sportu na uczelniach" - podkreślił minister sportu.

Barbara Kudrycka przypomniała podczas uroczystości podpisania porozumienia, że połowa polskich medalistów na letnich igrzyskach olimpijskich w Pekinie to sportowcy trenujący w Akademickim Związku Sportowym. Wychowankowie AZS mają też sukcesy w sportach zimowych.

Wychowankami AZS są m.in. kulomiot Tomasz Majewski, gimnastyk Leszek Blanik czy narciarka Justyna Kowalczyk. (PAP)

ula/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)