Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo chce zakazać pokera w sieci. Branża przeciw

0
Podziel się:

Poker, który jest grą umiejętności nie powinien być zakazany w internecie - uważają przedstawiciele branży. Nie zgadza się z nimi wiceminister finansów Jacek Kapica, powołując się na wyroki sądów i trybunałów oraz ochronę przed uzależnieniami.

Ministerstwo chce zakazać pokera w sieci. Branża przeciw
(KLH49/iStockphoto)

_ Poker, który jest grą umiejętności nie powinien być zakazany w internecie _ - uważają przedstawiciele branży. Nie zgadza się z nimi wiceminister finansów Jacek Kapica, powołując się na wyroki sądów i trybunałów oraz ochronę przed uzależnieniami.

W połowie czerwca prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o grach hazardowych. Zakłada ona m.in. zakaz organizowania i uczestnictwa w grach hazardowych w internecie, z wyjątkiem zakładów wzajemnych.

Zdaniem redaktora naczelnego portalu PokerTexas.pl Pawła Majewskiego, nowelizacja faktycznie delegalizuje grę w pokera w Polsce. - _ Gra na żywo jest nieopłacalna ze względu na (...) podatki (...). Teraz zakaz obejmie również grę w internecie _ - uważa.

Podkreśla, że poker jest grą umiejętności, co potwierdzają wyroki sądów w niektórych krajach, np. w Szwecji. _ - Porównywanie, więc pokera do gier, takich jak ruletka, automaty czy black jack, jest nadużyciem albo świadczy o niekompetencji naszych ustawodawców. Dostrzegamy także niekonsekwencję w działaniach Ministerstwa Finansów. Jeśli poker (...) jest taki zły i niesie za sobą tak duże zagrożenia, to dlaczego nadal legalnie można grać w kasynach, a zakazuje się gry online? _ - pyta.

Wskazuje też, że coraz więcej państw w Europie reguluje rynek pokera w internecie poprzez np. licencje. _ - W tym kierunku już poszły: Włochy, Francja, Estonia i Hiszpania, a już wkrótce również Węgry, Dania i Holandia powinny zalegalizować grę online. Dzięki temu korzyść mają zarówno obywatele, na których nikt nie nakłada zbędnych ograniczeń, jak również budżet państwa, który z opłat licencyjnych i podatków może czerpać znaczące przychody _ - tłumaczy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t85459.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/skarbowka;coraz;gorzej;kontroluje;siec,34,0,806946.html) Skarbówka coraz gorzej kontroluje sieć
Jeden z najbardziej utytułowanych polskich pokerzystów Marcin Horecki uważa, że ustawa o grach hazardowych wprowadziła niesprawiedliwy i nieuzasadniony podział na rynku hazardu w Polsce. - _ Co więcej - odwrotnie do zamierzeń ustawodawcy - umacnia w Polsce szarą strefę. Faworyzuje ona gry oferowane przez państwowego monopolistę i zezwala na ich reklamowanie, dopuszcza zakłady wzajemne w internecie, ale jednocześnie nie pozwala na ich reklamę, natomiast pokera dyskryminuje zarówno w zakresie organizacji gier, jak i ich promocji _ - zaznaczył.

Jego zdaniem niekorzystne opodatkowanie turniejów pokerowych w ustawie hazardowej z 2009 r. sprawiło, że Polskę omijają międzynarodowej klasy wydarzenia, np. turnieje pokera - European Poker Tour.

_ - Nowa wersja ustawy nie uwzględnia żadnego z postulatów i argumentów przytoczonych przez polskie środowisko pokerowe na etapie prac nad nowelizacją. Zignorowane zostały także liczne niezależne ekspertyzy dowodzące, że zaproponowany przez Ministerstwo Finansów porządek prawny jest niezgodny z Konstytucją i Traktatem o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej _ - podkreśla.

Wiceminister finansów Jacek Kapica tłumaczy, że ograniczenia dotyczące pokera wynikają z zagrożeń społecznych, jakie niosą za sobą gry hazardowe. _ - Obecnie obowiązujące przepisy ustawy o grach hazardowych realizują przede wszystkim cel społeczny - ochronę przed uzależnieniami, ochronę nieletnich oraz ograniczanie szarej strefy _ - informuje.

Zdaniem wiceministra to, że poker jest grą losową, zostało potwierdzone w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 18 kwietnia 2011 r. _ - Ponadto, poker uznawany jest za grę losową także na Łotwie, Litwie, Węgrzech, w Portugalii, Szwecji, Belgii, Finlandii, Niemczech, Szwajcarii, Chorwacji, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Republice Czeskiej oraz we Francji _ - zaznacza.

Kapica przywołuje też wyrok Szwajcarskiego Trybunału Konstytucyjnego z 20 maja 2010 r., zgodnie, z którym _ gra w pokera opiera się w przeważającej mierze na rozdaniu kart _. _ W ograniczony sposób na umiejętnościach dotyczących sposobu gry osób grających przeciwko sobie, tzn., że jest określona przez słabo kontrolowane, zależne od przypadku czynniki _.

Kapica przypomina też, że poprzednia ustawa również nie dopuszczała gier w internecie, w tym pokera, tyle że nie było jasnego zakazu i instrumentów prawnych do jego egzekucji.

_ - W poprzednim stanie prawnym wszyscy - oferujący gry w Polsce poprzez sieć internet i grający - funkcjonowali w szarej strefie, prawo się kompromitowało, a organy administracji nie miały narzędzi kontroli. W zakresie organizacji i oferowania gier pokera w internecie stan sprawy się nie zmienił, tyle że prawo zostało sprecyzowane, a organy państwa dostały instrumenty do jego egzekucji. To może się nie podobać tym, którzy funkcjonowali w szarej strefie i nie płacili podatków _ - zaznaczył.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t82648.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/koniec;hazardu;w;sieci;ustawa;podpisana,137,0,853129.html) Koniec hazardu w sieci. Ustawa podpisana Nowelizacja zakłada m.in. zakaz organizowania i uczestnictwa w grach hazardowych w internecie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t91621.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/hazard;w;polsce;-;powinnismy;sie;uczyc;od;ue,5,0,818181.html) Hazard w Polsce - powinniśmy się uczyć od UE Wyższe podatki oznaczają niższe wygrane, a tym samym zniechęcają graczy do udziału w licencjonowanych grach w sieci.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t137378.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ustawa;hazardowa;do;poprawki;zobacz;w;co;bedzie;mozna;grac,83,0,811603.html) Ustawa hazardowa do poprawki. Zobacz w co będzie można grać Nielegalny hazard w sieci przynosi jego organizatorom ponad 4 mld złotych rocznie. Resort finansów chce, by można było zawierać internetowe zakłady bukmacherskie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)