Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo nauki: są szanse na uwzględnienie odwołań

0
Podziel się:

Placówki naukowe, przy których ocenie zostały popełnione błędy techniczne,
mają szansę na uwzględnienie odwołań od wyników oceny - poinformował PAP w czwartek rzecznik
Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Bartosz Loba.

Placówki naukowe, przy których ocenie zostały popełnione błędy techniczne, mają szansę na uwzględnienie odwołań od wyników oceny - poinformował PAP w czwartek rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Bartosz Loba.

Jak napisała w czwartek "Rzeczpospolita", do resortu nauki wpłynęło ponad 100 odwołań od ocen wystawionych przez ministerialnych ekspertów placówkom naukowym. Pisma pochodzą głównie od uczelni.

Najniżej ocenione dostaną fundusze na badania tylko na pierwsze półrocze 2011 r. W takiej sytuacji znalazły się m.in. niektóre wydziały Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Politechniki Krakowskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przy ocenie liczyły się przede wszystkim cytowania w prestiżowych czasopismach, udział w międzynarodowych projektach badawczych, stopień wykorzystania badań w przemyśle. Ale - dziennik podkreśla - że np. wrzucenie do jednego worka szkół artystycznych oraz uniwersytetów i politechnik skazało te pierwsze na degradację.

Rzecznik resortu nauki zapewnił, że wszystkie odwołania zostaną starannie rozpatrzone. "Trzeba powiedzieć jednak, że wnioski o przeniesienie do innych grup placówek, do której stosowane są nieco inne kryteria oceny, mają małe szanse na uwzględnienie" - podkreślił. Jak dodał, uwzględnione zostaną tylko te odwołania, w których wykazane zostały błędy w procedurze oceny. Odwołania mają zostać rozpatrzone na początku listopada.

30 września Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało wyniki oceny, tzw. kategoryzacji, jednostek naukowych, czyli: instytutów badawczych (dawnych jednostek badawczo-rozwojowych), instytutów Polskiej Akademii Nauk, jednostek organizacyjnych szkół wyższych oraz innych podmiotów prowadzących działalność naukową (np. firm lub fundacji). Łącznie około 800 placówek.

Na podstawie oceny przyznano tym instytucjom kategorie od 1 (najwyższa) do 5 (najniższa). Według nowego prawa, które weszło w życie 1 października, najsłabsze, czyli należące do czwartej i piątej kategorii instytucje, będą mogły w przyszłym roku liczyć na dotację statutową tylko na sześć miesięcy. Ten czas będą musiały wykorzystać na restrukturyzację, zmianę sposobu działania lub starania o przyłączenie do silniejszej placówki.

Kategorię 4 lub 5 otrzymało łącznie 17 proc. wszystkich skontrolowanych placówek. Kategorię 4 otrzymało: 8 proc. jednostek badawczo-rozwojowych, 14 proc. jednostek organizacyjnych szkół wyższych, 57 proc. placówek innego typu i żaden z instytutów PAN. Kategorię 5 otrzymało: 1 proc. jednostek badawczo-rozwojowych, 4 proc. jednostek organizacyjnych uczelni, żaden z instytutów PAN, ani z jednostek innego typu.

Po upływie 12 miesięcy od przyznania kategorii placówka może wystąpić o ponowną ocenę. Tylko przyznanie wyższej kategorii da takiej instytucji szansę na uzyskanie większej dotacji w następnym roku. (PAP)

ula/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)