Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo pracy będzie zabiegało o nowy wieloletni program dożywiania

0
Podziel się:

Ministerstwo pracy i polityki społecznej zapowiada, że będzie zabiegało o
przyjęcie przez rząd wieloletniego programu "Pomoc państwa w zakresie dożywiania 2014-2020", mimo
że resort finansów chce, by program był roczny.

Ministerstwo pracy i polityki społecznej zapowiada, że będzie zabiegało o przyjęcie przez rząd wieloletniego programu "Pomoc państwa w zakresie dożywiania 2014-2020", mimo że resort finansów chce, by program był roczny.

Wieloletni program "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" został ustanowiony w 2005 r. i początkowo miał obowiązywać w latach 2006-2009. Nowelizacją z 2009 r. zapewniono kontynuację programu do roku 2013. W ramach programu gminy otrzymują pomoc na dożywianie dzieci, osób samotnych, w podeszłym wieku, chorych lub niepełnosprawnych. Środki z programu można wykorzystywać także m.in. na tworzenie lub doposażenie punktów przygotowywania lub wydawania oraz dowozu posiłków. Teraz minister pracy przygotował założenia programu na lata 2014-2020.

"Różnice zdań pojawiły się w uzgodnieniach międzyresortowych, jeśli chodzi o ten nowy wieloletni program. Ministerstwo finansów ma odrębne zdanie, chce, żeby to był jednoroczny program. My się z tym nie zgadzamy. Program stanie na Komitecie Rady Ministrów. Ostateczną decyzję podejmie premier" - powiedziała PAP wiceminister pracy Elżbieta Seredyn.

"Stanowisko Ministra Pracy i Polityki Społecznej tutaj jest sztywne - na tych sprawach oszczędzać się nie da. Będziemy robić wszystko, żeby ten program wieloletni nadal obowiązywał" - podkreśliła.

Seredyn wyjaśnia, że ministrowi pracy zależy, by program był wieloletni, bo "w ten sposób można rzeczywiście efektywnie pomagać w zakresie dożywiania". "Mamy tego efekty, wiemy, że pieniądze, które są w budżecie państwa zaplanowane na ten cel, są wykorzystywane w całości i efektywnie. Jeśli mimo to pojawiają się jakieś osoby, które są głodne, to nie dlatego, że ten system nie działa, ale dlatego, że nie chcą one być stygmatyzowane pomocą społeczną. I jest to niewielka liczba osób" - powiedziała Seredyn.

Wiceminister podkreśla, że poprzedni program został "zrealizowany bardzo dobrze". "Chcę powiedzieć też o dużym udziale samorządów gminnych. Dożywianie to jest zadanie własne samorządów gminnych wspierane z budżetu państwa. Samorządy muszą wyłożyć 40 proc. środków własnych. Kryterium uprawniające do nieodpłatnego korzystania z programu przez osoby i rodziny to 150 proc. kryterium z ustawy o pomocy społecznej. Gminy widzą potrzebę realizacji tego programu i część z nich podniosła kryteria powyżej 150 proc., a 34 proc. gmin partycypuje w programie wkładem powyżej 40 procent. Tylko 13 proc. gmin ma wkład własny na poziomie minimalnym tj. 20 proc." - powiedziała.

Według Seredyn minister pracy zaplanował, by w kolejnych latach obowiązywania programu jego budżet był taki jak w tym roku czyli 550 mln zł ze strony państwa i 40 proc. udziału samorządów gminnych (z możliwością zmniejszenia w uzasadnionych sytuacjach do 20 proc).

Wydział prasowy ministerstwa finansów proszony o przedstawienie swojego stanowiska, podkreślił, że w związku z wejściem w 2010 r. przepisów ustawy o finansach publicznych, to Rada Ministrów decyduje o ustanowieniu programu wieloletniego w celu "realizacji strategii przyjętych przez Radę Ministrów, w tym w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa". "Zatem, aby program mógł być programem wieloletnim, powinien być ustanawiany w celu realizacji działań wskazanych w strategii przyjętej przez Radę Ministrów" - zaznaczono w odpowiedzi dla PAP.

Joanna Balcer (PAP)

js/ bpi/ malk/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)