Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministrowie gospodarki kilku krajów otworzą kongres gospodarczy w Katowicach

0
Podziel się:

Ministrowie gospodarki Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii otworzą 13
maja V Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Udział w nim zapowiedzieli trzej unijni
komisarze oraz liczni biznesmeni i politycy, nie tylko z Europy, ale też z Afryki i Azji.

Ministrowie gospodarki Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii otworzą 13 maja V Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Udział w nim zapowiedzieli trzej unijni komisarze oraz liczni biznesmeni i politycy, nie tylko z Europy, ale też z Afryki i Azji.

W poniedziałek - na dwa tygodnie przed rozpoczęciem kongresu - organizatorzy przedstawili szczegółowy program tej największej tego typu imprezy biznesowej w Europie centralnej. Między 13 a 15 maja w Katowicach spodziewanych jest ok. 6 tys. gości, którzy wezmą udział w blisko stu sesjach tematycznych, debatach i imprezach towarzyszących.

Kongres otworzą ministrowie gospodarki: Polski - Janusz Piechociński, Czech - Martin Kuba, Słowacji - Tomasz Malatinsky, Węgier - Mihaly Varga i Rumunii - Varujan Vosganian. Być może dołączą do nich także ministrowie lub ich zastępcy z Chorwacji, Bułgarii i Łotwy. Będą też unijni komisarze: ds. budżetu Janusz Lewandowski, ds. środowiska Janez Potocznik oraz ds. rozwoju Andris Piebalgs.

Inicjator kongresu, prezes grupy PTWP Wojciech Kuśpik wskazał, że główne nurty tematyczne tegorocznego kongresu obejmą zagadnienia związane z potencjalnymi czynnikami wzrostu europejskiej gospodarki, stabilnością strefy euro oraz przyszłością wspólnej polityki energetycznej i klimatycznej UE.

"Będziemy zastanawiać się, jak wrócić na ścieżkę wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej oraz w jaki sposób kraje Europy centralnej mogą uczestniczyć w stymulowaniu tego wzrostu (...). Ważnym tematem będą też zagadnienia partnerstwa w energetyce UE, sprawy wspólnego rynku energii oraz inwestycji energetycznych poprawiających bezpieczeństwo energetyczne Unii" - powiedział Kuśpik.

Były premier i b. szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który będzie moderatorem ważnych kongresowych sesji (obok m.in. Aleksandra Kwaśniewskiego) ocenił, że katowicki kongres staje się kluczowym forum dyskusyjnym dotyczącym przyszłości gospodarczej Polski i krajów położonych w jej sąsiedztwie. Jego zdaniem kluczowa dyskusja ministrów gospodarki kilku krajów regionu w pierwszym dniu kongresu da - jak powiedział - "napęd całemu wydarzeniu".

"Wśród kluczowych tematów będzie dyskusja o tym, jak spowodować, żeby Europa - w tym Polska - miała wzrost gospodarczy, wynoszący nie 1-2, ale 5-7 proc. (...). Chcemy też skupić się na tym, gdzie lokować nasze inwestycje oraz rozwijać handel; gdzie otwierać nowe rynki, dające szansę inwestowania i sprzedawania towarów; rynki, które dadzą napęd naszej gospodarce" - wyliczał Buzek.

Takimi rynkami mogą być Afryka i Azja. W trakcie kongresu odbędą się m.in. II Forum Gospodarcze Chiny-Europa oraz Forum Afryka-Europa Centralna, podczas którego spotkają się osoby zaangażowane we współpracę z krajami Afryki, inwestorzy, przedstawiciele organizacji biznesowych, politycy i specjaliści w dziedzinie stosunków międzynarodowych oraz delegaci z takich krajów jak Algieria, Kenia, Namibia, Nigeria, Ruanda, Senegal, Tanzania oraz Uganda. Będą m.in. afrykańscy politycy i szefowie instytucji gospodarczych.

Wśród najważniejszych tematów z dziedziny energetyki Buzek wskazał m.in. zagadnienia związane z gazem łupkowym - chodzi o dyskusję, czy potrzebne są nowe regulacje prawne w tej dziedzinie. Inny ważny temat to wspólny rynek energii. "Jeżeli chcemy, by w UE nie zabrakło nam energii, powinniśmy połączyć się rurociągami, połączeniami energetycznymi i gazowymi" - wyjaśnił b. premier.

Za ważny kongresowy temat Buzek uważa też piłkę nożną. "Będziemy dyskutować, czy sport, a w szczególności piłkę nożną, można zbudować na zasadzie dobrego przedsięwzięcia gospodarczego; czy sport może również dać napęd gospodarce; czy stawiając na sport możemy uzyskać lepszą promocję; chcemy też rozmawiać o tym, jak finansować sport, oraz stawiać pytania o jego gospodarczy wymiar; przede wszystkim w piłce nożnej" - wyliczał Buzek.

Kongres wspierają także: Górnośląski Związek Metropolitalny (GZM) oraz samorząd Katowic. Według prezydenta miasta Piotra Uszoka, spotkanie biznesowe tej rangi jest nie tylko świetną promocją miasta, ale daje też konkretne efekty - w kuluarach kongresu dochodzi do wielu spotkań biznesowych i dyplomatycznych.

Natomiast dla samorządów skupionych w GZM - jak wskazał szef tego związku Dawid Kostempski - kongres ma być okazją do dyskusji m.in. na temat inwestycji komunalnych, gospodarki odpadami, finansów publicznych oraz rozwoju obszarów metropolitalnych, a także na temat wykorzystania środków z nowej perspektywy finansowej UE.

Kongresowe wydarzenia odbędą się w 11 miejscach Katowic. Za dwa lata całość ma odbyć się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, które powstaje w pobliżu hali katowickiego Spodka. (PAP)

mab/ je/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)