Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministrowie kultury w Poznaniu o dziedzictwie i dialogu międzykulturowym

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o tematach czwartkowych warsztatów roboczych
#

# dochodzi informacja o tematach czwartkowych warsztatów roboczych #

09.09. Poznań (PAP) - Miejsce dialogu międzykulturowego, świadomość dziedzictwa, dziedzictwo w kontekście rozwoju cywilizacyjnego i zagrożeń współczesności to najważniejsze zagadnienia poruszane na zainaugurowanym w czwartek w Poznaniu 4. Spotkaniu Ministrów Kultury Azji i Europy ASEM.

Uczestników konferencji powitał oficjalnie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. W spotkaniu bierze udział 37 delegacji z 35 krajów Europy i Azji, a także przedstawiciele KE i Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEF). Tematem tegorocznego spotkania ministrów kultury jest "Dziedzictwo wobec wyzwań współczesności".

Jak ocenił minister Zdrojewski, poruszane w trakcie spotkania zagadnienia są dziś szczególnie aktualne. "Wszyscy coś w tej chwili budują, przebudowują i w tym czasie napotykają na kłopoty np. z badaniami archeologicznymi. Specjaliści w poszczególnych dziedzinach ochrony zabytków są nierówno rozłożeni w Europie i Azji. My mamy fenomenalnych specjalistów od malarstwa ściennego, zabytków czy tkanin, a np. Koreańczycy czy Wietnamczycy mają specjalistów od ochrony papieru czy ceramiki. Dzielimy się tymi doświadczeniami" - powiedział szef resortu kultury.

Zdrojewski poinformował, że rezultatem poznańskiego spotkania mogą być decyzje związane m.in. ze sposobem wymiany informacji odnośnie obrotu dziełami sztuki. Obrady plenarne, na których zapadną ewentualne decyzje, zaplanowano na piątek.

W czwartek delegaci pracują w ramach czterech warsztatów tematycznych: Edukacja na rzecz dziedzictwa, Dialog międzykulturowy: polityki dziedzictwa, Dziedzictwo i rozwój: zarządzanie miastami historycznymi oraz Dziedzictwo kulturowe i zagrożenia współczesności.

Z tych spotkań zostaną sporządzone raporty, które będą w piątek omawiane podczas obrad plenarnych 4. Spotkania. Na zakończenie obrad plenarnych zostanie przyjęte ostateczne stanowisko konferencji, określające co udało się w Poznaniu ustalić.

Minister przypomniał, że prowadzone w Poznaniu rozmowy poprzedzają spotkanie główne premierów państw ASEM. Spotkania przywódców ASEM odbywają się co dwa lata, naprzemiennie w Europie i Azji - poprzedni szczyt miał miejsce w Pekinie w 2008 roku, kolejny ma się odbyć w Brukseli.

Poznańskiej konferencji towarzyszą wydarzenia kulturalne. W czwartek delegaci będą mogli wysłuchać koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina w wykonaniu Jacka Kortusa i Poznańskiej Orkiestry Symfonicznej oraz obejrzeć wieczorem plenerowe przedstawienie "Carmen Funebre" Teatru Biuro Podróży. W piątek, po zakończeniu obrad plenarnych, delegaci wezmą udział w wernisażu wystawy "Mediations Biennale", prezentującej współczesną sztukę azjatycką i europejską.

ASEM jest formą dialogu i współpracy między regionami: Unią Europejską oraz Azją Wschodnią i Południowo-Wschodnią. Skupia 46 członków: 10 państw regionalnej organizacji Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), Sekretariat Generalny ASEAN, Japonię, Chiny, Indie, Mongolię, Pakistan, Koreę Południową oraz 27 krajów Unii Europejskiej i Komisję Europejską.

Celem ASEM, którego działalność zainaugurowano na szczycie w Bangkoku w 1996 roku, jest rozwój współpracy w trzech płaszczyznach: politycznej (walka z terroryzmem, migracje, prawa człowieka, walka ze zmianami klimatycznymi), ekonomicznej (znoszenie barier w handlu i inwestycjach) oraz kulturalno-naukowej i społecznej. Jest to jedyne, jak do tej pory, forum bezpośredniego dialogu między Unią Europejską a krajami Azji.(PAP)

rpo/ kpr/ hes/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)