Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministrowie obrony NATO o nienaruszalności granic w kontekście Ukrainy

0
Podziel się:

Ministrowie obrony państw NATO zapowiedzieli w środę, że Sojusz będzie
nadal wspierać ukraińską suwerenność i zasadę nienaruszalności granic jako kluczowe czynniki
stabilności i bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej oraz na kontynencie jako całości.

Ministrowie obrony państw NATO zapowiedzieli w środę, że Sojusz będzie nadal wspierać ukraińską suwerenność i zasadę nienaruszalności granic jako kluczowe czynniki stabilności i bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej oraz na kontynencie jako całości.

"Suwerenna, niezależna i stabilna Ukraina, silnie przywiązana do demokracji i litery prawa, jest kluczowa dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa" - czytamy w oświadczeniu ministrów, którzy spotkali się w Brukseli. Polskę reprezentował szef MON Tomasz Siemoniak.

Zgodnie z Kartą na rzecz Szczególnego Partnerstwa między NATO a Ukrainą sojusznicy NATO będą "kontynuować wsparcie ukraińskiej suwerenności i niepodległości, terytorialnej integralności, demokratycznego rozwoju i zasady nienaruszalności granic jako kluczowych czynników stabilności i bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej oraz na kontynencie jako całości" - zapewnili ministrowie.

Podkreślili też potrzebę wzmocnienia demokratycznej kontroli nad sektorem obronności i bezpieczeństwa na Ukrainie, "ze skutecznym nadzorem parlamentarnym i silnym zaangażowaniem społeczeństwa obywatelskiego". "W kontekście ostatnich tragicznych wydarzeń transparentne, demokratyczne i niezawodne instytucje są kluczowe dla przyszłości Ukrainy" - napisali. Podkreślili też wagę przestrzegania praw człowieka i praw mniejszości.

Nieoficjalnie dyplomaci NATO potwierdzają, że z "umiarkowanym zaniepokojeniem" przyjęta została przez ministrów obrony Sojuszu informacja o zarządzeniu przez prezydenta Rosji Władimira Putina niezapowiedzianego sprawdzianu gotowości bojowej wojsk rosyjskich w zachodniej części Rosji.

Jak przyznają, organizowanie niezapowiedzianych ćwiczeń nazajutrz po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, które w całości było poświęcone sytuacji na Ukrainie, musi być i jest traktowane przez Sojusz poważanie.

W ocenie dyplomatów z NATO mało prawdopodobne jest, aby w najbliższych dniach w Brukseli zapadły jakieś konkretne decyzje związane z zaangażowaniem się Sojuszu w konflikt na Ukrainie.

Szef resortu obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował w środę, że Władimir Putin polecił Ministerstwu Obrony FR sprawdzenie gotowości bojowej sił okręgów wojskowych: zachodniego i centralnego, a także niektórych rodzajów wojsk. Putin zarządził ów sprawdzian gotowości bojowej wojsk nazajutrz po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa FR, które w całości było poświęcone sytuacji na Ukrainie.

Minister oświadczył, że sprawdzian, w którym uczestniczy ponad 150 tys. żołnierzy, 90 samolotów, ponad 120 śmigłowców, 880 czołgów, ponad 1200 jednostek sprzętu wojskowego i 80 okrętów, "generalnie w żaden sposób nie jest związany z wydarzeniami na Ukrainie". Szojgu podał, że w ramach sprawdzianu, który potrwa do 3 marca, zostanie przeprowadzonych kilka ćwiczeń dotyczących rozwiązywania "sytuacji kryzysowych, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa militarnego kraju".

Z Brukseli Julita Żylińska i Andrzej Gajcy (PAP)

jzi/ agy/ mmp/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)