Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ministrowie obrony Polski i Izraela podpisali umowę o współpracy

0
Podziel się

Ministrowie obrony Polski i Izraela Bogdan Klich i Ehud Barak podpisali w
czwartek w Jerozolimie deklarację dotyczącą rozwoju współpracy obronnej. Polska i Izrael pogłębią
współpracę wojskową, odbędą m.in. wspólne ćwiczenia pilotów samolotów F-16.

bEiuwWQB

Ministrowie obrony Polski i Izraela Bogdan Klich i Ehud Barak podpisali w czwartek w Jerozolimie deklarację dotyczącą rozwoju współpracy obronnej. Polska i Izrael pogłębią współpracę wojskową, odbędą m.in. wspólne ćwiczenia pilotów samolotów F-16.

"Umowa obejmuje wszystkie te dziedziny, które obie strony chciałyby rozwinąć" - poinformował polskich dziennikarzy Klich, który z premierem Donaldem Tuskiem oraz szefami kilku innych resortów bierze udział w I sesji dialogu międzyrządowego Polska-Izrael.

Deklaracja mówi m.in. o utworzeniu grup roboczych w dziedzinie obronności, obrony powietrznej, a także współpracy pomiędzy pionami informatycznymi polskiego i izraelskiego wojska.

bEiuwWQD

Dokument zawiera też deklaracje o współpracy w dziedzinie przemysłu obronnego, szkoleniach i obsłudze samolotów F-16, a także współpracy w zakresie szkoleń wojsk specjalnych.

Klich zaznaczył, że rozmawiał z Barakiem na temat pogłębienia współpracy wojskowej. Podkreślił, że od dłuższego czasu omawia sprawę ewentualnego dostarczania polskiej armii samolotów bezzałogowych przez Izrael. Ujawnił, że Polska ma wybór między ofertą amerykańską i izraelską.

"Izrael wie o tym, Amerykanie też wiedzą w związku z tym w tym wyborze proponują nam coraz lepsze warunki. Rozmawiamy na temat całej rodziny bezpilotowców na potrzeby naszych sił zbrojnych i myślę, że niebawem dojdziemy do konkluzji" - oświadczył minister. Przypomniał, że Polska korzysta zarówno z izraelskiego, jak i amerykańskiego sprzętu tego typu w Afganistanie.

Jak wyjaśniał w tej chwili posługujemy się samolotami bezzałogowymi średniego zasięgu, które nie mogą przenosić broni. Jesteśmy natomiast zainteresowani samolotami, które mogłyby przenosić broń oraz bezpilotowcami dłuższego zasięgu.

bEiuwWQJ

Szefowie resortów obrony rozmawiali też o współpracy pomiędzy siłami powietrznymi. Klich poinformował, że eskadry polskich F-16 będą latały wspólnie z izraelskimi maszynami. "To się praktykuje, to robimy na co dzień z naszymi partnerami natowskimi, a będziemy to robić także z partnerem spoza NATO, jakim jest Izrael" - powiedział minister.

Jak podkreślił państwo to ma bardzo konkretne doświadczenia ze swoich operacji powietrznych, które są dla Polski bardzo cenne.

Klich i Barak poruszyli też kwestie współpracy między wojskami specjalnymi. Na 2011 rok zaplanowali osiem wspólnych projektów współpracy między grupami i jednostkami takich wojsk.

Szefowie MON rozmawiali też o sytuacji w regionie. Klich oceniał, że największym wyzwaniem dla Izraela w kontekście wystąpień społecznych w państwach arabskich jest Egipt ze względu na liczebność tego kraju oraz istnienie tam poważnych tendencji islamistycznych.

bEiuwWQK

Z Jerozolimy Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ keb/ ap/

bEiuwWRe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)