Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministrowie obrony Polski i Włoch podpisali memorandum o współpracy

0
Podziel się:

Szefowie resortów obrony Polski i Włoch, Tomasz Siemoniak i Giampaolo di
Paola, podpisali w środę w Warszawie memorandum o współpracy wojskowej. Ministrowie dyskutowali też
o współpracy obronnej, głównie o wspólnych przedsięwzięciach przemysłowych.

Szefowie resortów obrony Polski i Włoch, Tomasz Siemoniak i Giampaolo di Paola, podpisali w środę w Warszawie memorandum o współpracy wojskowej. Ministrowie dyskutowali też o współpracy obronnej, głównie o wspólnych przedsięwzięciach przemysłowych.

Podpisane w środę memorandum określa obszary przyszłej współpracy. Są to m.in. edukacja i szkolenie wojskowe, organizacja sił zbrojnych, służby poszukiwawczo-ratownicze, wymiana doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa, a także współpraca w dziedzinie wojskowej policji, służby zdrowia i badań naukowych.

Jak relacjonował rzecznik prasowy MON Jacek Sońta, podczas rozmów z di Paolą minister Siemoniak ocenił, że podpisanie memorandum to widoczny sygnał zawiązania bliskiej współpracy, z dużymi perspektywami na przyszłość.

Przedpołudniowe rozmowy ministrów obrony dotyczyły głównie współpracy przemysłów obronnych. Siemoniak i di Paola dyskutowali m.in. o będących na wyposażeniu polskiej armii kołowych transporterach opancerzonych Rosomak, które są wyposażone w wieże włoskiej konstrukcji.

Rozmowy dotyczyły też ewentualnego udziału włoskich firm w szykowanych przez MON przetargach - na średnie śmigłowce wielozadaniowe oraz na samoloty szkolne. W pierwszym, który ma zostać formalnie ogłoszony do końca marca, mogłaby wziąć udział włosko-brytyjska firma AgustaWestland (od niedawna prezentuje w czasopismach specjalistycznych reklamy modelu AW149 z biało-czerwonymi szachownicami). Z kolei w anulowanym w ubiegłym roku przetargu na samoloty szkolno-bojowe (klasy LIFT) startowała włoska Alenia Aermacchi z M346. Na wiosnę resort obrony zapowiedział nowy konkurs, tym razem na maszyny szkolno-treningowe (klasy AJT).

Jak powiedział Sońta, Siemoniak wyraził nadzieję, że współpraca z Włochami może przyczynić się do rozwoju polskiego przemysłu obronnego, zaś di Paola zadeklarował, że włoskie firmy widzą w Polsce dużą szansę na nawiązanie współpracy technologicznej.

Również podpisane w środę memorandum przewiduje współpracę przemysłów obronnych Polski i Włoch, a także inicjatywy dotyczące uzbrojenia i sprzętu wojskowego, w tym dostawy na rzecz sił zbrojnych.

Obaj ministrowie ogólnie omówili też w środę sytuację w Afganistanie. W agendzie spotkania przewidziana była też dyskusja o wspólnych przedsięwzięciach w ramach NATO i UE.

68-letni emerytowany admirał Giampaolo di Paola jest ministrem obrony Włoch od połowy listopada 2011 r. w złożonym głównie z ekspertów gabinecie Mario Montiego. Zanim trafił do rządu, był m.in. szefem sztabu włoskiej armii oraz szefem Komitetu Wojskowego NATO. Ubiegając się o to drugie stanowisko, w listopadzie 2007 r. wygrał rywalizację z ówczesnym szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszkiem Gągorem (zginął w kwietniu 2010 r. w Smoleńsku). (PAP)

ral/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)