Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministrowie SZ powołali Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa

0
Podziel się:

#
dochodzą szersze wypowiedzi szefów MSZ
#

# dochodzą szersze wypowiedzi szefów MSZ #

25.02. Warszawa (PAP) - Szefowie MSZ Polski i Ukrainy Radosław Sikorski oraz Kostiantyn Hryszczenko powołali w piątek Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa, które ma być ważnym miejscem dialogu społeczeństw i wyrazem głębokiej przyjaźni obydwu narodów.

Sikorski podkreślił, że inauguracja Forum jest wynikiem bardzo dobrej przyjaźni polsko-ukraińskiej. "Przyjaźń polsko-ukraińska ma się bardzo dobrze, o tym świadczą takie wydarzenia jak dzisiejsze. (...) Bardzo się więc cieszę, że nasz dialog międzyrządowy będzie teraz uzupełniony przez dialog intelektualistów, twórców, dziennikarzy i ludzi kultury" - podkreślił minister.

Według niego, Polska i Ukraina stanowczo zbyt długo czekały z powołaniem tego Forum. "Niestety nie doczekał powołania go zmarły w ostatnich dniach artysta Jerzy Nowosielski, którego malarstwo inspirowane było religijną tradycją malarstwa na Ukrainie" - zaznaczył Sikorski.

Szef polskiego MSZ podziękował Hryszczence za ewakuację polskich obywateli z Libii samolotami tego kraju. "Ukraina udzieliła pomocy naszym rodakom ewakuującym się z Libii. Polska z kolei obniżyła ceny wiz dla Ukrainy. To są takie praktyczne działania, w których sprawdzamy sympatię do siebie nawzajem" - podkreślił.

Sikorski zapowiedział także, że niedługo z wizytą do Kijowa udaje się premier Donald Tusk. "Niedawno gościliśmy pana prezydenta Ukrainy, wkrótce do Kijowa pojedzie premier Donald Tusk. Daty są ustalane podczas dzisiejszego spotkania. To już jest w tej chwili kwestia kalendarzowa" - dodał.

Według Hryszczenki obecnie Forum partnerstwa polsko-ukraińskiego "stoi przed ogromnym zadaniem przeglądu kart historii i wydania przez autorytety, znane osobistości naszych rekomendacji do przyszłości, do zdążania do Unii Europejskiej, w której zjednoczone są narody wyznające wspólne wartości i budujące wspólną przyszłość".

"Polska jest dla nas autentycznym, rzeczywistym partnerem strategicznym" - zapewnił szef ukraińskiego MSZ. Jednak - jak zaznaczył - jakiekolwiek partnerstwo strategiczne nie ma szansy być partnerstwem efektywnym, jeżeli nie angażuje elity intelektualnej i tych, którzy mają wpływ na tworzenie opinii publicznej zwykłych obywateli

"Jestem przekonany, że to forum tworzy grono, które są najwłaściwszymi osobami do kształtowania naszego autentycznego partnerstwa strategicznego. (...) Dziś otwieramy nadzwyczaj istotną nową kartę w naszym partnerstwie, które przez ostatnie dziesięciolecia zostało zawiązana między Polakami a Ukraińcami" - powiedział Hryszczenko.

Współprzewodniczącym rady programowej Forum ze strony polskiej jest Janusz Onyszkiewicz, zaś z ukraińskiej - Anatolij Kinach.

Szef ukraińskiej dyplomacji oświadczył także, że Ukraina wiąże bardzo duże nadzieje z rozpoczynającą się 1 lipca polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. "Mamy nadzieję, że właśnie w tym okresie uda nam się podpisać umowę o stowarzyszeniu z UE" - podkreślił.

Jak zaznaczył, jest to proces dwustronny, wymagający dużego wysiłku zarówno ze strony ukraińskiej, jak i ze strony Unii Europejskiej. "Jest rzeczą oczywistą, że aby przystąpić do UE w przyszłości, Europa musi najpierw powstać wewnątrz naszego kraju, jest to kwestia reformowania wszystkich sfer życia społecznego. (...) Wszystkie te reformy wiążą się z naszym dążeniem do członkostwa i do spełnienia standardów stawianych przez UE" - powiedział Hryszczenko.

Według Sikorskiego, zbliżanie Ukrainy do UE zależy głównie od niej samej. "Warunki są znane, my kiedyś je musieliśmy spełnić i to nie było przyjemne i wiązało się z poważnymi decyzjami, ale na koniec bardzo opłacalne. (...) To co możemy zrobić dla Ukrainy, to przypominać jak to było w naszym wypadku, tzn. w rezultacie narodowej obsesji wejścia do UE i podjęcia trudnych decyzji dzisiaj mamy sytuację, która dla całej Europy jest przykładem sukcesu, bo w 2009 roku byliśmy najszybciej rozwijającą się gospodarką w Europie, w zeszłym roku drugą " - podkreślił minister.

Zapewnił, że Polska jest gotowa podczas prezydencji w UE kontynuować politykę wspierania aspiracji euroatlantyckich Ukrainy. "Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby umowa stowarzyszeniowa mogła być podpisana za naszej prezydencji, ale to nie tylko od nas zależy" - zaznaczył Sikorski.

Ukraiński minister był pytany także o plany powstania kolejnego cmentarza katyńskiego w Bykowni koło Kijowa. Hryszczenko powiedział, że jest porozumienie o rozpoczęciu ekshumacji w kwietniu tego roku. "Musimy to wszystko wykonać, a jednocześnie musimy określić konkretnie, jaki będzie tam znak pamiątkowy, jaki pomnik, w jaki sposób możemy uczcić pamięć tych, którzy stracili życie w tym miejscu, gdzie odbywały się koszmarne rzeczy w czasach terroru stalinowskiego" - powiedział Hryszczenko.

Jak dodał, Ukraina jest przygotowana, aby uwiecznić pamięć tych, którzy zginęli w tym miejscu, także wielu Polaków.

Sikorski i Hryszczenko po powołaniu Forum udali się na naradę kierownictw MSZ Polski i Ukrainy, gdzie rozmawiali m.in. o współpracy dwustronnej oraz perspektywach integracji Ukrainy z UE. W trakcie spotkania poruszona zostanie również problematyka współpracy na forach międzynarodowych oraz kwestie polityki regionalnej.(PAP)

agy/ eaw/ par/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)