Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mińsk chce od Warszawy równego traktowania białoruskich Polaków

0
Podziel się:

Białoruś liczy na to, że władze polskie będą równo traktować wszystkich jej
obywateli, którzy uważają się za etnicznych Polaków - powiedział w czwartek Alaksandr Syczou, stały
przedstawiciel Białorusi przy OBWE. Według niego dziś Warszawa dzieli Polaków.

Białoruś liczy na to, że władze polskie będą równo traktować wszystkich jej obywateli, którzy uważają się za etnicznych Polaków - powiedział w czwartek Alaksandr Syczou, stały przedstawiciel Białorusi przy OBWE. Według niego dziś Warszawa dzieli Polaków.

"Niestety, dzisiaj działania oficjalnych przedstawicieli Polski dzielą Polaków - obywateli naszego kraju - na +swoich+ i +obcych+. Wobec członków największej organizacji mniejszości polskiej na Białorusi - ZPB - stosowane są sankcje w pełnym znaczeniu tego słowa. Wjazd na terytorium Polski jest zamknięty dla setek Polaków, w tym dla weteranów i inwalidów, mających polskie odznaczenia państwowe. Nie są oni przyjmowani w ambasadzie Polski ani w urzędach konsularnych" - oznajmił Syczou na posiedzeniu Stałej Rady OBWE.

Według niego sytuacja wokół Związku Polaków na Białorusi oraz Domu Polskiego w Iwieńcu wynika z wewnętrznego podziału i walki o przywództwo. Syczou zapewnił, że na Białorusi istnieją wszelkie potrzebne warunki do realizacji praw mniejszości narodowych. "Chcielibyśmy, by takie warunki stworzone były białoruskiej mniejszości w Polsce" - dodał.

Zarzucił Polsce, że obecnie etniczni Białorusini praktycznie nie są reprezentowani w jej organach władzy i że nie ma tu szkół z białoruskim językiem wykładowym. "Język białoruski jest nauczany tylko w miejscach zwartego zamieszkiwania etnicznych Białorusinów i tylko na jednej uczelni - Uniwersytecie w Białymstoku" - relacjonował. Podkreślił też, że "w Polsce nie ma nauczycieli języka białoruskiego z Białorusi, podczas gdy na Białorusi pracuje trzech nauczycieli z Polski".

W ocenie przedstawiciela Białorusi przy OBWE za konflikt wokół mniejszości polskiej w pewnej mierze odpowiedzialne jest wprowadzenie Karty Polaka. Według niego została ona przyjęta bez uwzględnienia rekomendacji Komisji Weneckiej Rady Europy i Wysokiego Komisarza OBWE ds. Mniejszości Narodowych oraz opinii strony białoruskiej. Selektywne wydawanie dokumentu w praktyce prowadzi - dodał Syczou - do różnicowania obywateli Białorusi narodowości polskiej oraz przejawów dyskryminacji. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

awl/ mc/ mag/

int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)