Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mińsk objął sankcjami "działające destrukcyjnie" osoby z UE i USA

0
Podziel się

Białoruś w odpowiedzi na sankcje UE i USA przygotowała listę osób, którym
zakazany został wjazd na jej terytorium, umieszczając na niej osoby, które podejmują destrukcyjne
działania wobec tego kraju - oświadczyło we wtorek MSZ w Mińsku.

bEgkHSHV

Białoruś w odpowiedzi na sankcje UE i USA przygotowała listę osób, którym zakazany został wjazd na jej terytorium, umieszczając na niej osoby, które podejmują destrukcyjne działania wobec tego kraju - oświadczyło we wtorek MSZ w Mińsku.

"Jak informowano wcześniej, Białoruś podjęła kroki, które są odpowiedzią na sankcje Unii Europejskiej i USA. Strona białoruska przygotowała listę osób, którym wjazd na terytorium naszego kraju jest zabroniony. Umieszczono na niej osoby, które podejmują destrukcyjne działania wobec Białorusi i przynoszą szkodę współpracy międzynarodowej" - głosi oświadczenie na stronie internetowej MSZ.

Media białoruskie podały w poniedziałek, powołując się na źródła w MSZ, że na liście jest ponad 150 osób, m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i Jacek Protasiewicz, szef delegacji europarlamentu ds. Białorusi.

bEgkHSHX

W oświadczeniu we wtorek resort poinformował, że "wzmocniona została kontrola nad nielegalnym finansowaniem na terytorium Białorusi działalności politycznej przez zagraniczne stowarzyszenia i fundacje polityczno-społeczne, a także ich przedstawicielstwa".

"Białoruś będzie nadal utrzymywać kontakty z zachodnimi partnerami, jednak wizyty w naszym kraju delegacji europejskich i amerykańskich na szczeblu politycznym będą realizowane pod warunkiem zaproszenia z organów władzy ustawodawczej i wykonawczej Białorusi" - informuje MSZ.

W rewanżu na działania Unii i Stanów Zjednoczonych Białoruś "zastrzega sobie prawo do ograniczających przedsięwzięć, w trybie reagowania na inne działania UE i USA". Jednocześnie - dodaje resort - "pozostaje otwarta na wznowienie konstruktywnego dialogu i współpracy".

Ministrowie spraw zagranicznych UE postanowili w poniedziałek rozszerzyć unijną listę przedstawicieli białoruskiego reżimu objętych sankcjami wizowymi i zamrożeniem aktywów. Na listę dopisano 19 nowych osób, w tym sędziów skazujących opozycjonistów. Wcześniej, w styczniu, w reakcji na represje wobec opozycji na Białorusi po wyborach prezydenckich 19 grudnia UE wznowiła swoje zawieszone sankcje wizowe. Objęła nimi 158 przedstawicieli władz, w tym prezydenta Alaksandra Łukaszenkę.

bEgkHSId

Z Mińska Anna Wróbel (PAP)

awl/ ro/

bEgkHSIy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)