Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mirosław Duży ma być kandydatem PO na senatora w Rybniku

0
Podziel się:

Zarząd regionalny śląskiej Platformy Obywatelskiej jednogłośnie przyjął w
środę kandydaturę Mirosława Dużego na senatora w okręgu rybnickim. Wybory uzupełniające, konieczne
po śmierci senatora Antoniego Motyczki, odbędą się tam 21 kwietnia.

Zarząd regionalny śląskiej Platformy Obywatelskiej jednogłośnie przyjął w środę kandydaturę Mirosława Dużego na senatora w okręgu rybnickim. Wybory uzupełniające, konieczne po śmierci senatora Antoniego Motyczki, odbędą się tam 21 kwietnia.

O przyjęciu kandydatury Dużego poinformowała Agnieszka Kostempska ze śląskiej PO. Dodała, że kandydaturę musi jeszcze ostatecznie zaakceptować zarząd krajowy PO, który zbierze się w czwartek.

Duży - były burmistrz Łazisk Górnych - obecnie kieruje łaziskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej; w 2007 r. bezskutecznie ubiegał się o mandat posła.

Komitety wyborcze mogą zgłaszać kandydatów na senatora w okręgu rybnickim do 12 marca. Zanim to zrobią, ich przedstawiciele muszą do 4 marca złożyć w Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych. Dotąd potwierdzenia przyjęcia takich zawiadomień uzyskały komitety Kongresu Nowej Prawicy oraz Platformy Obywatelskiej.

Według informacji PAP swoich kandydatów zamierzają też wystawić PiS, Ruch Autonomii Śląska, komitety kandydatów niezależnych Józefa Makosza i Piotra Masłowskiego, a także partia Demokracja Bezpośrednia.

Jak dowiedziała się PAP od polityków PiS, kierownictwo tej partii zdecydowało, że kandydatem partii w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu rybnickim będzie były minister zdrowia, poseł Bolesław Piecha.

Kandydatem Kongresu Nowej Prawicy będzie jego prezes Janusz Korwin-Mikke. Z kolei kandydatem Ruchu Autonomii Śląska ma być Paweł Polok, syn nieżyjącego już aktora Józefa Poloka. Paweł Polok m.in. występuje na scenach i w mediach w regionalnych programach rozrywkowych; startował w wyborach do Senatu w 2011 r., uzyskał wtedy trzeci wynik wyborczy.

Jednym z dwóch niezależnych kandydatów zamierza być Józef Makosz, który swój start w kwietniowych wyborach uzupełniających potwierdził podczas wtorkowej konferencji prasowej w Rybniku. Makosz był prezydentem tego miasta w latach 1990-1998, na początku lat 80. współtworzył miejscowe struktury Solidarności.

Drugim kandydatem niezależnym chce być dyrektor zarządzający rybnickiego Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS Piotr Masłowski. CRIS to działająca od ok. 10 lat organizacja pozarządowa, instytucja szkoleniowa i doradcza.

Według informacji przedstawicieli Demokracji Bezpośredniej partia ta również zawiadomiła PKW o utworzeniu komitetu wyborczego i wystawi kandydata. Ma to być osoba wskazana przez mieszkańców w prawyborach. Kandydatów do prawyborów można zgłaszać np. przez internet do 3 marca; prawybory mają zostać przeprowadzone 6 marca na rynkach w Rybniku i Mikołowie oraz w sieci.

Wybory uzupełniające do Senatu odbędą się 21 kwietnia w okręgu wyborczym nr 73 obejmującym Rybnik oraz powiaty rybnicki i mikołowski. W ostatnich wyborach prof. Antoni Motyczka zdobył tam blisko 34 proc. głosów, pokonując senatora Tadeusza Gruszkę z PiS (22 proc.), Pawła Poloka (22 proc.) oraz Józefa Makosza (15 proc.). (PAP)

lun/ mtb/ mok/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)