Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mitchell: Uznanie Palestyny jako państwa przez ONZ nieuniknione

0
Podziel się

Rządowi USA prawdopodobnie nie uda się przekonać Palestyńczyków, aby
zrezygnowali ze starań o uznanie w ONZ Autonomii Palestyńskiej jako niepodległego państwa - uważa
były amerykański negocjator w konflikcie bliskowschodnim George Mitchell.

bEhYaQHV

Rządowi USA prawdopodobnie nie uda się przekonać Palestyńczyków, aby zrezygnowali ze starań o uznanie w ONZ Autonomii Palestyńskiej jako niepodległego państwa - uważa były amerykański negocjator w konflikcie bliskowschodnim George Mitchell.

"Myślę, że zawsze było i nadal jest nikłe prawdopodobieństwo, że nam się to uda" - powiedział Mitchell o wysiłkach dyplomacji USA na rzecz wyperswadowania Palestyńczykom starań o uzyskanie dla Palestyny statusu państwa.

Waszyngton stoi na stanowisku, że proklamacja niepodległości nie może być aktem jednostronnym, lecz musi się dokonać w porozumieniu z Izraelem.

bEhYaQHX

Podczas wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ ma się odbyć głosowanie nad uznaniem Autonomii Palestyńskiej jako państwa.

Gdyby chciała ona zostać państwem-członkiem ONZ, musiałaby o tym zadecydować Rada Bezpieczeństwa. Tam jednak USA zapowiadają weto.

W środę nominowana na podsekretarza stanu ds. politycznych w Departamencie Stanu Wendy Sherman powiedziała, że administracja zawetuje wniosek o przyjęcie Palestyny do ONZ na prawach członka.

"USA są stanowczo zdecydowane zastosować groźbę weta w Radzie Bezpieczeństwa. Wzywamy strony konfliktu (izraelsko-palestyńskiego) do wznowienia bezpośrednich negocjacji" - powiedziała Sherman.

bEhYaQId

Autonomia Palestyńska może jednak ubiegać się o status państwa-obserwatora w ONZ, co wymaga już tylko zaakceptowania przez Zgromadzenie Ogólne, i to zwykłą większością głosów.

120 krajów uznało już Autonomię Palestyńską jako niepodległe państwo.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

bEhYaQIy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)