Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MKCK: władze Syrii nie pozwalają dostarczyć pomocy cywilom w Hims

0
Podziel się:

Władze syryjskie nie pozwalają pracownikom Międzynarodowego Komitetu
Czerwonego Krzyża (MKCK) na dostarczenie żywności i leków do ludności cywilnej w mieście Hims w
środkowej części Syrii - powiedział w środę szef syryjskiego oddziału MKCK Magne Barth.

Władze syryjskie nie pozwalają pracownikom Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) na dostarczenie żywności i leków do ludności cywilnej w mieście Hims w środkowej części Syrii - powiedział w środę szef syryjskiego oddziału MKCK Magne Barth.

"Od blisko 20 dni usiłujemy dostarczyć leki i innego rodzaju pomoc do Hims, jednak mimo długich negocjacji z obiema stronami konfliktu oraz trzech podróży między Damaszkiem i Hims, wciąż nie otrzymaliśmy zielonego światła od władz syryjskich" - zaznaczył Barth w oświadczeniu wydanym w Genewie, gdzie mieści się główna siedziba organizacji.

W ubiegły piątek MKCK ujawnił, że próbuje wynegocjować przerwę w walkach między siłami rządowymi prezydenta Baszara el-Asada a oddziałami rebelianckimi, która umożliwiłaby pracownikom Czerwonego Krzyża wkroczenie do miasta i dostarczenie pomocy.

Hims jest od roku oblegane przez armię Asada wspieraną przez bojowników libańskiego ugrupowania Hezbollah. W ramach ofensywy na miasto przeprowadzane są ataki lotnicze i ostrzały artyleryjskie.

Miasto stanowi ośrodek protestów przeciw rządom Asada, które z czasem przekształciły się w zbrojne powstanie mające na celu odsunięcie go od władzy. Organizacje pomocowe szacują, że w Hims uwięzionych między dwiema stronami konfliktu jest ok. 2000 cywilów.

Prawo międzynarodowe stanowi, że strony konfliktu mają obowiązek umożliwić szybkie dostarczenie pomocy humanitarnej do ludności cywilnej - przypomniał Barth. "Muszą także pozwolić cywilom przebywającym na terenach ogarniętych walkami na przemieszczenie się w bezpieczniejsze miejsce (...). Niestety warunki te często nie są spełniane" - dodał.

W Syrii trwa od marca 2011 roku konflikt zbrojny, w którym zginęło około 100 tys. ludzi. (PAP)

akl/ ro/

14256559 14256779

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)