Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MKiDN: najcenniejsze zbiory Ossolineum w Lwowie od dawna w bibliotece

0
Podziel się:

Część lwowskich zbiorów Ossolineum przewieziona ostatnio do nowego magazynu
znajduje się w warunkach odbiegających od standardów europejskich, jednakże lepszych, niż miały
wcześniej - zapewnia ministerstwo kultury. Najcenniejsze lwowskie zbiory dawno trafiły do
biblioteki.

*Część lwowskich zbiorów Ossolineum przewieziona ostatnio do nowego magazynu znajduje się w warunkach odbiegających od standardów europejskich, jednakże lepszych, niż miały wcześniej - zapewnia ministerstwo kultury. Najcenniejsze lwowskie zbiory dawno trafiły do biblioteki. *

Takie m.in. informacje zostały przekazane czwartek posłom sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Komisja pytała o stan zbiorów znajdujących się w dawnym magazynie Lwowskiej Biblioteki Naukowej im. Wasyla Stefanyka Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, do której należy część zbiorów Ossolineum. Media informowały, że ich transport odbywał się w sposób niewłaściwy. Jak zaznaczył przewodniczący komisji Adam Lipiński (PiS), na portalach internetowych można było przeczytać, że żołnierze "rzucają XVIII- i XIX-wieczne księgi z rąk do rąk, a wypadające z nich kartki latają po ulicy".

Magazyn Biblioteki im. Stefanyka mieścił się w kościele pojezuickim św. Piotra i Pawła. Przeniesienie zbiorów było konieczne w związku z przekazaniem tego kościoła Centrum Duszpasterstwa Wojskowego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Jak poinformowała posłów Dorota Janiszewska-Jakubiak z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, najcenniejsze zbiory polskich czasopism będące w posiadaniu Biblioteki im. Stefanyka już w latach 2001-2003 zostały przewiezione do oddziału tej biblioteki. W dawnym magazynie przechowywane były zaś tzw. zbiory zapasowe, składające się w dużej części z duplikatów niektórych wydań przedwojennych oraz w większej części polskich i sowieckich wydań powojennych. Jak podała Janiszewska-Jakubiak, wydawnictwa polskojęzyczne stanowią w tym zbiorze około 10 proc.

"Po informacji o tym, że zbiory są w tak niezgodny z europejskimi standardami przewożone z magazynu, który był w kościele, natychmiast podjęliśmy interwencję zarówno za pośrednictwem konsulatu generalnego we Lwowie, jak i samego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich" - powiedziała Janiszewska-Jakubiak. Według niej, w wyniku interwencji i nagłośnienia sprawy w mediach sposób przewożenia zbiorów poprawił się.

"W Polsce obowiązują standardy przenoszenia zbiorów między instytucjami, czy między magazynami. Natomiast trudno mi mówić o standardach, jakie obowiązują w instytucjach ukraińskich. Lwowska Naukowa Biblioteka im. Stefanyka jest instytucją niezależną. Staramy się współpracować z nią, jako Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Nie mieliśmy od niej żadnej informacji wcześniej, że jest potrzebna pomoc przy przewożeniu zbiorów" - zaznaczyła Janiszewska-Jakubiak.

Według niej, gdyby zbiory były przewożone we współpracy z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich wszystkie standardy obowiązujące w Polsce byłyby zachowane.

Obecne pomieszczenia magazynowe zostały przekazane bibliotece przez ministerstwo obrony Ukrainy. Znajdują się na terenie lotniczego kompleksu wojskowego na lwowskim Skniłowie; dawniej była tam stołówka wojskowa. W nowym magazynie książki będą przechowywane w trzech dużych pomieszczeniach o powierzchni około 2 tys. metrów kwadratowych każde. Obecnie zbiory znajdują się w jednym z nich, zaś w dwóch pozostałych trwają prace adaptacyjne.

Według polskiego ministerstwa kultury, książki znajdują się w warunkach odbiegających od przyjętych standardów europejskich przechowywania zbiorów bibliotecznych, jednakże są w nieporówywalnie lepszych, niż w kościele jezuitów.

Przewożenie zbiorów trwało niemal cały listopad. Do nowego magazynu przewieziono już prawie całość, liczącego blisko 2 miliony wolumenów, zbioru. W kościele pozostały jeszcze tylko książki przechowywane na emporach. Według MKiDN, następnym spodziewanym etapem prac nad zbiorami będzie ich porządkowanie i systematyczna inwentaryzacja.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich powstał w 1817 r. Jest jedną z najstarszych i największych bibliotek w Polsce; obecnie znajduje się we Wrocławiu. W zbiorach Zakładu znajduje się ok. dwóch milionów m.in. książek, publikacji naukowych, czasopism i rękopisów. Od założenia aż do 1945 r. Ossolineum mieściło się Lwowie. W latach 1946-1947 Ukraińcy dokonali podziału zbiorów. We Lwowie pozostał unikatowo bogaty zbiór prasy polskiej. (PAP)

dsr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)