Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MKiDN: wiedza o przekształceniach instytucji filmowych jest ogólnodostępna

0
Podziel się:

Wiedza na temat przekształceń państwowych instytucji filmowych jest
dostępna wszystkim, informacje te znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i
Dziedzictwa Narodowego - podkreśla rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński.

*Wiedza na temat przekształceń państwowych instytucji filmowych jest dostępna wszystkim, informacje te znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - podkreśla rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński. *

Babczyński odniósł się we wtorek do apelu części środowiska filmowego do szefa resortu kultury Bogdana Zdrojewskiego. Apel powstał z inicjatywy Stowarzyszenia "Film 1,2".

Przedstawicieli środowiska filmowego, popierających petycję, niepokoją "informacje na temat przekształceń państwowych studiów i wytwórni filmowych oraz planów utworzenia nowej jednostki pod nazwą Polskie Centrum Kinematografii".

Twórcy apelu podkreślają, że nie zgadzają się z polityką resortu kultury polegającą na "ukrywaniu wiedzy o bieżących pracach organizacyjnych i przekształceniowych". Ich zdaniem, informacje resortu kultury o prowadzonych pracach są szczątkowe. "Apelujemy do Pana, jako osoby prowadzącej przekształcenia w dziedzinie kinematografii, o przeprowadzenie otwartych konsultacji społecznych" - piszą w apelu do Zdrojewskiego, dostępnym na stronie internetowej www.petycje.pl. W chwili nadania depeszy PAP pod apelem podpisało się ok. 150 osób.

Rzecznik ministra zwraca uwagę w przesłanym PAP oświadczeniu, że wiedza na temat przekształceń państwowych instytucji filmowych jest dostępna wszystkim, a informacje te znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Jeśli chodzi o zasady dotyczące wybierania dyrektora powstałych w ten sposób instytucji, to są one zawarte w rozporządzeniu ministra kultury z 30 czerwca 2004 r. (...) Informacje o planowanych konkursach na stanowisko dyrektora nowej instytucji zostaną podane do publicznej informacji" - zapowiedział Babczyński.

Poinformował też, że minister kultury Bogdan Zdrojewski w piśmie z 15 lutego "szczegółowo wyjaśnił Stowarzyszeniu +Film 1,2+ jak przebiega proces przekształceń".

W piśmie tym Zdrojewski informuje m.in., że - na mocy nowelizacji ustawy o państwowych instytucjach filmowych - 4 października 2011 r. utworzył dwie państwowe instytucje kultury: Studio Filmowe "Tor" i Studio Filmowe "Kadr". Studio Filmowe "Tor" utworzono przez przekształcenie państwowej instytucji filmowej Studio Filmowe "TOR", natomiast Studio Filmowe "Kadr" - przez przekształcenie państwowych instytucji filmowych: Studio Filmowe "KADR" i Studio Filmowe "OKO".

Minister wymienia też w piśmie przesłanki, które były brane pod uwagę w procesie przekształcenia. Była to - jak pisze Zdrojewski - m.in. potrzeba, aby "przekształcone instytucje filmowe wypełniały funkcje znacznie wykraczające poza sferę działania państwowych instytucji filmowych - dotyczy to przede wszystkim edukacji w dziedzinie filmu i upowszechniania kultury filmowej".

Jakub Cuman ze Stowarzyszenia "Film 1,2" powiedział we wtorek PAP, że czytał pismo od ministra. Jak zapowiedział, do stanowiska resortu kultury szczegółowo odniesie się w przyszłym tygodniu. "We czwartek mamy walne spotkanie członków stowarzyszenia, ten temat będzie pewnie jednym z głównych problemów przez nas poruszanych" - zwrócił uwagę.

Cuman poinformował, że zbieranie podpisów pod petycją potrwa do końca tygodnia, a w przyszłym petycja ma zostać przekazana do sekretariatu ministra kultury.

Reformę systemu finansowania produkcji filmowej i związane z nią przekształcenia instytucjonalne zapoczątkowała ustawa o kinematografii z 2005 r., a obecnie kontynuowana jest na podstawie nowelizacji z 2011 r.

Nowelizację ustawy o państwowych instytucjach filmowych, wydłużającą o dwa lata czas przewidziany na ich komercjalizację, prezydent Bronisław Komorowski podpisał rok temu. Głównym celem zmian jest wydłużenie o dwa lata okresu przewidzianego na komercjalizację lub likwidację państwowych instytucji filmowych oraz wprowadzenie możliwości przekształcania państwowych instytucji filmowych w państwowe instytucje kultury. (PAP)

agz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)