Notowania

wiadomości
18.04.2011 14:40

Młoda śpiewaczka z Bydgoszczy wystąpi przed beatyfikacją

14-letnia gimnazjalistka z Bydgoszczy będzie jedyną Polką, która wystąpi podczas uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II w Rzymie. Daria Barszczyk zaśpiewa po polsku fragment koronki, poprzedzającej mszę św. na placu św. Piotra.

Podziel się
Dodaj komentarz

14-letnia gimnazjalistka z Bydgoszczy będzie jedyną Polką, która wystąpi podczas uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II w Rzymie. Daria Barszczyk zaśpiewa po polsku fragment koronki, poprzedzającej mszę św. na placu św. Piotra.

"Pomysł powstał przypadkiem: zgłosiła się do mnie katechetka jednej z bydgoskich szkół, odtworzyła fragment nagrania pięknego śpiewu Darii i zapytała, czy nie mogłaby ona reprezentować Bydgoszczy i Polski w Rzymie. Wydawało mi się to nie do załatwienia, ale okazało się, że pomysłodawczyni podejmuje się uzgodnienia wszystkiego ze stroną włoską i potrzebuje jedynie wsparcia logistycznego przy wyjeździe" - powiedział w poniedziałek ks. Sylwester Warzyński, rzecznik prasowy diecezji bydgoskiej.

14-letnia Daria Barszczyk uczy się w Zespole Szkół nr 28 w Bydgoszczy i od kilku lat amatorsko uczy się śpiewu. Niewidoma nastolatka korzystała z lekcji w jednym z domów kultury i uczestniczyła w warsztatach artystycznych w Ciechocinku. Występowała dotychczas głównie w kościołach podczas nabożeństw.

Elżbieta Rybacka, katechetka z ZS nr 28 ma bliskie kontakty z Włochami od dwudziestu lat, mieszkała tam przez pewien czas ucząc się włoskiego i ma wielu przyjaciół. Korzystając z ich wsparcia dotarła do organizatorów oprawy artystycznej uroczystości beatyfikacyjnej.

"Zaczęłam od odtworzenia nagrania Darii i już pierwsze słowa, jakie po tym padły, wskazywały na to, że jej śpiew wywarł ogromne wrażenie. W Rzymie wystąpią zapewne inni śpiewacy polskiego pochodzenia, ale będą to osoby mieszkające tam na stałe, a Daria będzie jedyną, która przyjedzie z Polski" - podkreśliła Rybacka.

Koszty wyjazdu dziewczynki pokryły władze Bydgoszczy i biskup Jan Tyrawa. Ordynariusz bydgoski i prezydent Rafał Bruski wręczyli w poniedziałek nastolatce bilety na przelot, potwierdzenia rezerwacji noclegów oraz vouchery na pobyt w Rzymie.

Nastolatka wyruszy do Rzymu już 24 kwietnia, bo dwa dni później rozpoczynają się próby uroczystości beatyfikacyjnej.

"Zawsze marzyłam, by kiedyś wyjechać za granicę, ale nigdy nie spodziewałam się, że to będzie wyprawa do Rzymu. To dla mnie ogromne przeżycie duchowe i jestem teraz chyba najszczęśliwszą osobą na świecie" - podkreśliła Daria.

Gimnazjalistka, po powrocie z Włoch wystąpi w Bydgoszczy 5 czerwca. Diecezja i miasto organizują wówczas uroczystości dziękczynne za beatyfikację Jana Pawła II. (PAP)

olz/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz