Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Młodzi eksperci z Polski i Rosji spotkali się w Moskwie

0
Podziel się:

Odbiór Polski w Rosji i Rosji w Polsce był głównym tematem posiedzenia sekcji
młodzieżowej Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego, które w piątek odbyło się w Moskwie.

Odbiór Polski w Rosji i Rosji w Polsce był głównym tematem posiedzenia sekcji młodzieżowej Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego, które w piątek odbyło się w Moskwie.

W dyskusji wzięli udział młodzi eksperci, twórcy kultury i dziennikarze z Polski i Rosji. Gośćmi posiedzenia byli współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego: światowej sławy polski reżyser Krzysztof Zanussi i były ambasador Federacji Rosyjskiej w RP Leonid Draczewski.

Zanussi podkreślił, że strony w ramach Forum nie próbują ukrywać różnic. "Nawet jest ciekawiej, gdy skupiamy się na tym, co nas dzieli. Ponieważ mamy równoległą, dużo ważniejszą strukturę - Grupę ds. Trudnych, to nas nazywają często Grupą ds. Łatwych" - zauważył.

"Jednak to jest złudzenie, bo my mamy za cel przyszłość. Powiedzieliśmy sobie: niech oni zajmują się przeszłością - będą się kłócić zażarcie. I z tych kłótni już wiele dobrego wynikło. Wiele rzeczy się wyklarowało, wyjaśniło. Książka o białych plamach jest wielkim osiągnięciem Grupy ds. Trudnych" - ocenił reżyser.

Z kolei Draczewski zaznaczył, że sekcja młodzieżowa Forum ma ogromne znaczenie. "To są ci ludzie, którzy za kilka lat będą rządzić naszymi państwami lub kształtować opinię publiczną. Dlatego dla nas ważnie jest, by spotykali się także młodzi eksperci" - powiedział.

Rosyjski dyplomata oznajmił również, że "takie instytucje, jak Forum Dialogu Obywatelskiego, dają impulsy, dzięki którym obok powstają inne instytucje". Jako przykład wymienił m.in. Rosyjsko-Polskie Centrum Dialogu i Porozumienia oraz bliźniaczą placówkę w Polsce - Polsko-Rosyjskie Centrum Dialogu i Porozumienia. "One zaczynają już żyć swoim życiem. Naszym głównym zadaniem jest dać impuls" - wskazał.

Było to drugie posiedzenie sekcji młodzieżowej Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego. Pierwsze odbyło się w grudniu 2010 roku w Warszawie przy okazji wizyty ówczesnego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w Polsce.

Polsko-Rosyjskie Forum Dialogu Obywatelskiego skupia przedstawicieli środowisk opiniotwórczych i elit intelektualnych obu krajów. Jego zadaniem jest budowanie płaszczyzny porozumienia i współpracy między Polską i Rosją.

Pierwsze takie spotkanie odbyło się w 2003 roku w Warszawie, a drugie - w 2004 roku w Petersburgu. Później z powodu ochłodzenia w relacjach dwustronnych w spotkaniach nastąpiła przerwa.

Forum zostało reaktywowane w 2008 roku z inicjatywy szefów dyplomacji Polski i Rosji, Radosława Sikorskiego i Siergieja Ławrowa, a jego sesja odbyła się we wrześniu w Warszawie. Kolejne posiedzenia tej struktury zorganizowano w maju 2009 roku w Moskwie, w grudniu 2010 roku w Warszawie oraz w grudniu 2012 roku w Moskwie.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ kar/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)