Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Młodzi ludzie szukają zaginionych wsi w Puszczy Piskiej

0
Podziel się:

Młodzi wolontariusze z Polski, Rosji i Niemiec przez dwa tygodnie na terenie
Puszczy Piskiej będą szukać miejsc po zaginionych wsiach: Sowiróg, którą opisał mazurski pisarz
Ernst Wiechert oraz Wądołek, gdzie działała największa w Prusach Wschodnich huta żelaza.

*Młodzi wolontariusze z Polski, Rosji i Niemiec przez dwa tygodnie na terenie Puszczy Piskiej będą szukać miejsc po zaginionych wsiach: Sowiróg, którą opisał mazurski pisarz Ernst Wiechert oraz Wądołek, gdzie działała największa w Prusach Wschodnich huta żelaza. *

"Po Sowirogu opisanym przez Wiecherta w +Dzieciach Jeronimów+ oraz Wądołku znanym z największej w Prusach Wschodnich huty żelaza pozostały już tylko nieliczne ślady w krajobrazie tj. resztki fundamentów i cmentarze. A i te porastają teraz drzewa oraz krzaki. Celem naszego projektu będzie uczytelnienie tych przestrzeni i zinwentaryzowanie cmentarzy" - powiedziała PAP Iwona Liżewska z olsztyńskiego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Olsztynie.

Liżewska przyznała, że organizatorzy projektu liczą także na to, że zainteresują jego uczestników problemami krajobrazu kulturowego, czy opieką nad dziedzictwem kulturowym, zaś mieszkającym w okolicy przypomną o dawnych sąsiadach.

Oprócz prac w terenie projektowi towarzyszą wykłady i zajęcia warsztatowe poświęcone historii Mazur. W tym regionie wiele jest miejsc, w których przed wojną, tj. w czasie Prus Wschodnich, znajdowały się wsie, czy osady. Po opuszczeniu Prus Wschodnich przez rdzennych mieszkańców te domostwa, których nie zasiedliła ludność napływowa popadły w ruinę i zapomnienie.

"W samej Puszczy Piskiej takich zaginionych wsi jest wiele, dlatego nasz projekt potrwa trzy lata. Co roku zorganizujemy obóz, którego uczestnicy będą uczytelniać kolejne miejsca" - dodała Liżewska.

W rozpoczynającym się właśnie obozie uczestniczy 22 wolontariuszy. Liżewska przyznała, że na dziesięć miejsc przeznaczonych dla Polaków zgłosiło się pięćdziesiąt osób. "To są ludzie z różnych stron kraju, o różnych zainteresowaniach" - przyznała.

Przewodnicząca olsztyńskiej "Borussii" Beata Samojłowicz powiedziała PAP, że dużym zainteresowaniem cieszą się także inne letnie projekty tego stowarzyszenia, które mają zwrócić uwagę młodzieży na zagadnienia związane z krajobrazem kulturowym np. obóz archeologiczny, czy warsztaty artystyczne. "To świadczy o tym, że młodzi ludzie nie chcą na wakacjach marnować czasu przed telewizorem, że lubią robić coś ciekawego, interesującego, tylko trzeba im to zaproponować" - powiedziała Samojłowicz.

Projekt "Zaginione wioski Puszczy Piskiej" to pomysł stowarzyszeń "Borussia" i Ochrony na Rzecz Krajobrazu Kulturowego Mazur "Sadyba" oraz olsztyńskiego Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków. Zgodę na pracę wolontariuszy na terenie Puszczy Piskiej wydało Nadleśnictwo Pisz. Leśnicy usuną też z cmentarzy te drzewa, których młodym ludziom nie udałoby się wykarczować. (PAP)

jwo/ tot/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)