Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Młodzież z Radomia zrobiła film o wydarzeniach Czerwca'76

0
Podziel się:

Film o proteście radomskich robotników zrealizowali w ramach projektu "Radom
Czerwiec'76 - Bądźmy dumni!" - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Radomia. We wtorek odbyła się
oficjalna prezentacja filmu.

Film o proteście radomskich robotników zrealizowali w ramach projektu "Radom Czerwiec'76 - Bądźmy dumni!" - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Radomia. We wtorek odbyła się oficjalna prezentacja filmu.

Dokument, zrealizowany przez młodzież pod kierunkiem pracowników radomskiej placówki kultury - Resursa Obywatelska, opowiada o wydarzeniach radomskiego Czerwca 1976 roku.

Jak powiedział PAP koordynator projektu Maciej Zwierzyński, grupa młodych radomian dotarła do uczestników tamtych wydarzeń, nagrała ich relacje na podstawie których powstał film dokumentalny.

"Dokument przedstawia przyczyny radomskiego protestu, jego przebieg oraz konsekwencje, jakie spotkały osoby protestujące" - powiedział Zwierzyński. Podkreślił, że film jest także próbą odpowiedzenia na pytanie, czy radomianie powinni być dumni z faktu, że 35 lat temu wyszli na ulice, żeby zaprotestować przeciw władzy ludowej.

Uczniowie przygotowali także portal edukacyjny dla swoich rówieśników www.1976radom.pl, by upowszechniać wiedzę dotyczącą wydarzeń czerwcowych w ich mieście.

Projekt "Radom Czerwiec '76 - Bądźmy dumni!" zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Banku Zachodniego WBK w ramach programu "Bank ambitnej młodzieży".

Patronem merytorycznym projektu był Instytut Pamięci Narodowej. Realizacja projektu wpisuje się w obchody 35. rocznicy wydarzeń czerwcowych w Radomiu.

W czerwcu 1976 roku robotnicy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom cen żywności. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje, które przerodziły się w starcia z milicją. W Radomiu doszło do walk ulicznych. Zginęły dwie osoby - Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki, przygniecieni przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami, którą sami próbowali zepchnąć w kierunku milicjantów.

Po wydarzeniach Czerwca'76 zaczęły się tworzyć ugrupowania opozycyjne. Powstał KOR - Komitet Obrony Robotników, a później Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). Prowadziły one m.in. akcje pomocy socjalnej i prawnej dla represjonowanych. (PAP)

ilp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)