Notowania

młodzież
31.10.2009 16:00

Młodzież zinwentaryzowała groby na cmentarzu w Radomiu

Inwentaryzację najstarszych grobów na cmentarzu w Radomiu przeprowadzili uczniowie radomskich szkół w ramach projektu Epitafium 21 - poinformowała PAP wiceprzewodnicząca Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu Barbara Pikiewicz. Spisowi podlegały groby z 21 najstarszych kwater cmentarza.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Inwentaryzację najstarszych grobów na cmentarzu w Radomiu przeprowadzili uczniowie radomskich szkół w ramach projektu Epitafium 21 - poinformowała PAP wiceprzewodnicząca Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu Barbara Pikiewicz. Spisowi podlegały groby z 21 najstarszych kwater cmentarza. *

"Szczególnie interesowały nas obiekty powstałe przed rokiem 1945 i te o szczególnych walorach artystycznych i historycznych, powstałe już później" - zaznaczyła Pikiewicz.

Projekt Epitafium 21 uczniowie realizowali pod opieką członków Społecznego Komitetu. Wyniki badań wpisywane były w specjalny arkusz przygotowany przez służby wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dodatkowo młodzież przygotowała dokumentację fotograficzną opisywanych grobowców. Według Pikiewicz, fotografie znajdą się w specjalnym wydawnictwie poświęconym radomskiemu cmentarzowi.

W trakcie prac inwentaryzacyjnych uczniowie odnaleźli jeden z najstarszych grobów na radomskim cmentarzu. "Pochodzi z początku XIX wieku. Jest w nim pochowany żołnierz wojsk napoleońskich. Nagrobek jest wykonany z piaskowca, skromny, ale ma piękną formę architektoniczną" - podkreśliła Pikiewicz.

W projekcie wzięło udział 120 uczniów z 20 radomskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W nagrodę uczestnicy projektu pojadą na wycieczkę do Wilna, ufundowaną przez prezydenta Radomia.

Do tej pory duża część zabytkowego cmentarza w Radomiu nie była zinwentaryzowana i niewiele jest informacji na temat najstarszych grobów. Wiceprzewodnicząca komitetu zapowiedziała, że projekt będzie kontynuowany - opisywane będą grobowce w kolejnych kwaterach.

Cmentarz przy ul. Limanowskiego w Radomiu został założony w 1812 roku.(PAP)

ilp/ hes/ woj/

Tagi: młodzież, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz