Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Młodzieżowa Orkiestra UE przygotowuje się w Łodzi do tournee

0
Podziel się

Młodzieżowa Orkiestra Unii Europejskiej (European Union Youth Orchestra - EUYO)
rozpoczęła kilkunastodniową rezydencję w Łodzi. Podczas pobytu w tym mieście młodzi muzycy z całej
Europy będą przygotowywać repertuar na całe wiosenne tournee orkiestry.

bEhETtrF

Młodzieżowa Orkiestra Unii Europejskiej (European Union Youth Orchestra - EUYO) rozpoczęła kilkunastodniową rezydencję w Łodzi. Podczas pobytu w tym mieście młodzi muzycy z całej Europy będą przygotowywać repertuar na całe wiosenne tournee orkiestry.

Na co dzień młodzi muzycy mieszkają w 27 krajach Unii Europejskiej i nie grają ze sobą. W Łodzi próby poszczególnych sekcji orkiestry odbywają się na terenie Filharmonii Łódzkiej, Akademii Muzycznej oraz w hotelach Savoy i Centrum. Próby całej orkiestry odbywać się będą od środy na sali koncertowej filharmonii - poinformowała PAP Milena Ostrowska z filharmonii.

Wiosenne tournee orkiestry po Europie rozpocznie się dwoma koncertami w Łodzi. Na niedzielę 27 marca w muzeum sztuki ms2 zaplanowano koncert kameralny połączony ze zwiedzaniem placówki. Koncert odbędzie się na kilku poziomach muzeum, a młodzi muzycy zagrają utwory m.in. Aleksandra Tansmana, Grażyny Bacewicz i Richarda Wagnera.

bEhETtrH

Na zakończenie wizyty w Łodzi 120 muzyków wystąpi 1 kwietnia z koncertem symfonicznym w Filharmonii Łódzkiej. Orkiestrę poprowadzi Claus Peter Flor, a w programie koncertu znajdą się utwory Karola Szymanowskiego, Richarda Wagnera i Ferenca Liszta.

To druga wizyta młodych muzyków UE w Łodzi. W sierpniu ubiegłego roku orkiestra wystąpiła na jedynym w Polsce koncercie także w łódzkiej filharmonii.

Młodzieżowa Orkiestra Unii Europejskiej została założona w 1978 r. w Londynie, jest finansowana z unijnego budżetu. W orkiestrze grają utalentowani, młodzi muzycy w wieku od 14 do 24 lat, ze wszystkich krajów UE. W skład zespołu wchodzi 140 osób, jest wśród nich obecnie sześcioro Polaków. Nabór do zespołu, w którym można grać najdłużej trzy lata, odbywa się raz w roku; do przesłuchań przystępuje ponad 4 tys. kandydatów.

Atutem orkiestry jest rozległy repertuar, stanowiący przekrój przez różne epoki i style muzyczne. Zespół koncertował pod batutą tak znanych dyrygentów, jak Claudio Abbado, który był pierwszym dyrektorem muzycznym orkiestry, sir Bernard Haitink, sir Collin Davis, Daniel Barenboim i Leonard Bernstein. Jego solistami byli m.in. Martha Argerich, Barbara Hendricks i Nigel Kennedy.

bEhETtrN

Obecnie dyrektorem muzycznym European Union Youth Orchestra jest Władimir Aszkenazy - pianista (laureat II nagrody V Konkursu Chopinowskiego w 1955 r. w Warszawie), kameralista i dyrygent. (PAP)

szu/ hes/

bEhETtsi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)