Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MNiSW: polskie innowacje z obszaru B+R na targach CeBIT 2013

0
Podziel się:

- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje:

Polska jest w tym roku partnerem strategicznym największych na świecie targów branży informatycznej i nowych technologii - CeBIT w Hanowerze. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zorganizowało polskie stoisko narodowe LAB, na którym zaprezentowane zostaną innowacyjne projekty z obszaru B+R.

Tegoroczna polska ekspozycja będzie największą z dotychczas prezentowanych przez nasz kraj w historii hanowerskich targów. Do Hanoweru uda się 4 marca delegacja rządowa. Minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka będzie towarzyszyć premierowi Donaldowi Tuskowi oraz kanclerz Niemiec Angeli Merkel w ceremonii otwarcia targów oraz w uroczystym otwarciu narodowego stoiska Polski dzień później. W targach CeBIT udział weźmie kilkuset studentów, młodych naukowców i innowatorów z Polski, w tym laureaci rządowego programu TOP 500 Innovators.

Na polskim stoisku LAB zwiedzający będą mogli wejść do "mieszkania" przyszłości na którym przedstawione zostaną innowacyjne projekty polskich naukowców z dziedziny informatyki i teleinformatyki. Wśród nich znajdzie się stworzony na Politechnice Wrocławskiej robot społeczny FLASH, zdolny do interakcji z człowiekiem w sposób zbliżony do tego, jak oddziałują na siebie ludzie. Zaprezentowany zostanie także Domowy Asystent Osób Starszych i Chorych (DOMESTIC), który powstał z udziałem młodych badaczy z Politechniki Gdańskiej, a także stworzony przez naukowców z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych system wraz z biblioteką modułów dla zaawansowanej analizy i interaktywnej syntezy ruchu postaci ludzkiej. PJWSTK przedstawi również realizowany wraz z Politechniką Federalną w Lozannie projekt RecONICLE, którego celem jest opracowanie szybkich mechanizmów oceny wiarygodności treści stron internetowych.

Na stoisku LAB zaprezentowany zostanie także projekt Inżynieria Internetu Przyszłości realizowany przez konsorcjum naukowe politechnik: warszawskiej, wrocławskiej, poznańskiej, gdańskiej, śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN. Służy on opracowaniu i wdrożeniu nowej generacji sieci mogącej być rozwiązaniem problemu utraty przepustowości Internetu.

Innowacyjne rozwiązania przedstawi również Akademia Morska w Szczecinie. Opracowany w Akademii system nawigacji statków NAVDEC to pierwsze na świecie narzędzie nawigacyjne, które obok funkcji informacyjnych realizuje też zadania typowe dla systemów wspomagania decyzji. Pod patronatem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w hali LAB zaprezentowane zostaną także projekty beneficjentów NCBiR: system MAYDAY Politechniki Gdańskiej oraz projekt "SatBałtyk" Instytutu Oceanologii PAN.

Polskie stoiska - poza głównym stoiskiem narodowym - obecne będą w czterech halach tematycznych: dedykowanej bezpiecznym rozwiązaniom dla przedsiębiorstw strefie CeBIT pro, poświęconej produktom i usługom dla sektora publicznego oraz służby zdrowia strefie CeBIT gov, przedstawiającej rozwiązania wykorzystywane w cyfrowym świecie strefie CeBIT life oraz będącej platformą dialogu między ludźmi nauki, biznesu i polityki strefie CeBIT lab. Targi CeBIT trwać będą od 5 do 9 marca.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.

bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)