Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Modernizacja Laboratorium Laserów Wielkiej Mocy za pieniądze UE

0
Podziel się:

Do warszawskiego Laboratorium Laserów Wielkiej Mocy trafi nowoczesny
sprzęt, umożliwiający badania na rzecz energetyki i medycyny m.in. komora próżniowa i specjalne
kamery. Zakupy będą możliwe dzięki dotacji z UE. Umowę o przyznaniu dotacji podpisano we wtorek.

Do warszawskiego Laboratorium Laserów Wielkiej Mocy trafi nowoczesny sprzęt, umożliwiający badania na rzecz energetyki i medycyny m.in. komora próżniowa i specjalne kamery. Zakupy będą możliwe dzięki dotacji z UE. Umowę o przyznaniu dotacji podpisano we wtorek.

"Dziś podpisano umowy na dofinansowanie ze środków unijnych dwóch projektów. Oba są bardzo odmienne od siebie: jeden jest z zakresu gospodarki drogowej, drugi to projekt instytutu fizyki, dotyczący badań nad laserami i wykorzystania laserów wysokich. Wartość obu projektów wynosi ponad sześć mln zł. Ponad pięć milionów wyniesie wsparcie Unii Europejskiej" - powiedział PAP Marcin Kierwiński, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski, zakup nowoczesnego, innowacyjnego w skali świata wyposażenia do Laboratorium Laserów Wielkiej Mocy oraz modernizacja pomieszczeń laboratorium pozwoli na stworzenie w Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy odpowiednich warunków do prowadzenia badań z wykorzystaniem laserów wielkiej mocy.

"Otrzymane środki pozwolą nam w istotny sposób zmodernizować Laboratorium Laserów Wielkiej Mocy. Zakupimy m.in. komorę próżniową i aparaturę, która pozwoli badać zjawiska, wywołane impulsem elektrycznym, m.in. szybkie kamery. Modernizacji zostaną poddane także same laboratoria, co pozwoli na uzyskanie standardów, wymaganych dla laboratoriów tego typu" - powiedział PAP dr hab. Andrzej Gałkowski, dyrektor Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy. Kierowany przez niego Instytut może liczyć na nieco ponad trzy mln zł dotacji.

Gałkowski dodał, że Instytut zajmuje się badaniem krótkich impulsów laserowych dużej mocy i ich oddziaływania na materię. Według niego, badania tej gałęzi nauki zaowocują w przyszłości stworzeniem termonuklearnej elektrowni jądrowej, co pozwoli na rozwiązanie problemów energetycznych dużej części ludzkości.

Według Urzędu Marszałkowskiego, nowoczesne urządzenia diagnostyczne, w które zostanie wyposażone laboratorium to także szansa dla naukowców z innych dziedzin. Nie będą oni musieli już wyjeżdżać za granicę, aby korzystać z laserów wielkiej mocy. Technologie te wykorzystywane są w różnych dziedzinach nauki: technologiach materiałowych, nanotechnologiach, badaniach nad półprzewodnikami czy w naukach mechanicznych i przyrodniczych. Jednak przede wszystkim jest to duża szansa dla nauk medycznych, związanych z terapią nowotworów.

Instytut jako jedyny w kraju dysponuje laserami wielkiej mocy, reprezentuje Polskę w projekcie Unii Europejskiej EURATOM-Fuzja, a także zarządza badaniami nad energetyką termojądrową w kraju.

Druga część dotacji przeznaczona została na modernizację infrastruktury drogowej w gminie Żuromin.(PAP)

maz/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)