Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Modernizacja Teatru im. Jaracza w Olsztynie kosztować będzie 42 mln zł

0
Podziel się:

42 mln złotych kosztować ma modernizacja i rozbudowa Teatru im. Stefana
Jaracza w Olsztynie. Będzie to pierwszy generalny remont placówki od czasu jej powstania w 1925
roku.

42 mln złotych kosztować ma modernizacja i rozbudowa Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Będzie to pierwszy generalny remont placówki od czasu jej powstania w 1925 roku.

W poniedziałek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Żuchowski i marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas podpisali umowę o przekazaniu pieniędzy na inwestycję.

24 mln złotych to unijne dofinansowanie, 18 mln zł dołożył samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Rozpoczęcie modernizacji zaplanowano w 2010 roku a zakończenie w 2011 roku - poinformowała PAP wicedyrektor teatru Beata Ochmańska.

Wybudowana zostanie mała scena Margines, przebudowana zostanie widownia przy scenie głównej i foyer teatru, wyremontowana zostanie scena kameralna oraz wybudowany łącznik między teatrem a znajdującym się w sąsiedztwie studium aktorskim.

W czasie generalnego remontu placówki aktorzy będą występować na różnych scenach w miastach regionu oraz w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Olsztyński teatr już korzystał z unijnych pieniędzy. W 2006 roku za 13 mln złotych zmodernizowano scenę główną teatru oraz zbudowano studium aktorskie.

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie został założony w roku 1925 przez Niemców jak dar dla miejscowej ludności za wygrany plebiscyt. Do 1945 roku sztuki grano w nim sztuki w języku niemieckim. Dobre warunki akustyczne umożliwiały również wystawianie oper i operetek, które cieszyły się największym powodzeniem publiczności. W repertuarze znajdowały się utwory Bizeta, Verdiego, Rossiniego, a nawet tetralogia Wagnera.

Po II wojnie światowej, 17 listopada 1945 roku, działalność polskiej sceny zainaugurowano premierą "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. W warunkach, jak wspominają kronikarze, prawdziwie spartańskich - w budynku zdewastowanym, pozbawionym ogrzewania, bieżącej wody, szyb i zaplecza teatralnego. Mimo to, pamiętnego wieczoru, gdy uszyta z worków kurtyna poszła w górę, ze sceny po raz pierwszy od 1925 roku, padło polskie słowo.

Pionierski zespół artystyczny tamtych lat tworzyli między innymi: Maria Homerska, Hanna Skarżanka, Eugenia Śnieżko-Szafnaglowa, Karol Adwentowicz, Jan Kurnakowicz, Stanisław Igar, Stanisław Milski, Janusz Stachocki. Do legendy teatru przeszedł okres dyrekcji Aleksandra Sewruka, który kierował sceną Olsztyn-Elbląg w latach sześćdziesiątych XX wieku. Obecnie dyrektorem teatru jest reżyser teatralny i filmowy Janusz Kijowski. (PAP)

ali/ tot/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)