Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
koniec
16.07.2009 15:31

Modernizacja warszawskiego kina Iluzjon - do końca 2011 r.

Stołeczne kino Iluzjon wróci do budynku przy ul. Narbutta najprawdopodobniej pod koniec 2011 r. Wtedy zakończy się modernizacja zabytkowego obiektu - poinformował w czwartek Tadeusz Kowalski, dyrektor Filmoteki Narodowej (FN), będącej właścicielem Iluzjonu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Stołeczne kino Iluzjon wróci do budynku przy ul. Narbutta najprawdopodobniej pod koniec 2011 r. Wtedy zakończy się modernizacja zabytkowego obiektu - poinformował w czwartek Tadeusz Kowalski, dyrektor Filmoteki Narodowej (FN), będącej właścicielem Iluzjonu.

Jak powiedział, rozważane jest m.in. utworzenie w Iluzjonie dwóch kinowych sal - dużej i małej, a także biblioteki zawierającej publikacje poświęcone tematyce filmowej.

W związku z przygotowaniami do prac remontowych przy ul. Narbutta, Iluzjon działa obecnie w siedzibie tymczasowej - w jednej z sal gmachu Biblioteki Narodowej w Al. Niepodległości.

Prof. Tadeusz Kowalski poinformował na czwartkowej konferencji prasowej, że Filmoteka Narodowa złożyła już wniosek, którego celem jest uzyskanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego środków na sfinansowanie modernizacji budynku przy ul. Narbutta.

Wniosek został złożony w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych ulokowanej przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego - wyjaśnił zastępca dyrektora FN ds. ekonomiczno-organizacyjnych Krzysztof Hnatkowski. Aplikacja dotyczy kwoty ok. 11 mln zł. "Z tego co wiemy, wniosek będzie rozpatrywany do końca sierpnia" - powiedział Hnatkowski. Przypomniał, że budynek przy ul. Narbutta jest wpisany do rejestru zabytków.

Powstało już kilka wstępnych architektonicznych koncepcji remontu budynku Iluzjonu. Przewidują one m.in. utworzenie w Iluzjonie dwóch kinowych sal - dużej na ponad 200 miejsc i małej na ok. 50 miejsc. W sali małej mogłyby być np. organizowanie filmowe seanse na specjalne zamówienie - wyjaśniono. Jedna z koncepcji zakłada, że sala mała mieściłaby się w kondygnacji podziemnej przyszłego kompleksu kina Iluzjon. Projekty przewidują też m.in. wydzielenie w Iluzjonie specjalnego obszaru, gdzie organizowane byłyby wystawy oraz spotkania i dyskusje poświęcone kinematografii, a także stworzenie specjalnej sali multimedialnej.

Dyrektor FN zaznaczył, że remont będzie przebiegał z uwzględnieniem opinii i rad mieszkańców Warszawy, dla których kino to od lat jest bardzo ważnym miejscem na mapie stolicy. Dlatego Filmoteka poprosiła ponad 1,5 tys. warszawiaków o wypełnienie ankiet zawierających pytania o to, jak widzieliby oni Iluzjon w przyszłości.

Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że - zdaniem warszawiaków - Iluzjon powinien oferować odbiorcom dodatkowe atrakcje w postaci przestrzeni wystawienniczej, biblioteki filmowej czy kawiarenki działającej przy kinie. Ankietowani - odwołując się do związanych z kinem wartości sentymentalnych, wspomnień, do utrwalonej przez Iluzjon na przestrzeni lat formuły prezentowania filmowej klasyki oraz do tradycyjnego klimatu tego kina - oczekują poszanowania w trakcie prac remontowych dla oryginalnej architektury i wystroju wnętrza zabytkowego budynku - podkreślano.

Iluzjon działa od ponad półwiecza jako jedna z kulturalnych wizytówek Warszawy. To jedyne kino w Polsce prezentujące dorobek kinematografii światowej od początków jej istnienia po czasy obecne. Każdego miesiąca można tam obejrzeć około 40 tytułów z klasyki światowego kina, pokazywanych w cyklach tematycznych. Ogromną część z nich stanowią najwybitniejsze dzieła kinematografii - wśród nich słynne filmy Bergmana, Antonioniego, Kurosawy, Polańskiego, Kieślowskiego czy Wajdy.(PAP)

jp/ ls/ gma/

Tagi: koniec, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz