Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mołdawia chce uznania jej europejskich dążeń i ruchu bezwizowego z UE

0
Podziel się:

Mołdawia chce sfinalizować sprawę porozumienia o stowarzyszeniu z UE jeszcze
przed planowanym na listopad przyszłego roku szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie -
poinformował w poniedziałek w Berlinie szef mołdawskiej dyplomacji, wicepremier Iurie Leanca.

Mołdawia chce sfinalizować sprawę porozumienia o stowarzyszeniu z UE jeszcze przed planowanym na listopad przyszłego roku szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - poinformował w poniedziałek w Berlinie szef mołdawskiej dyplomacji, wicepremier Iurie Leanca.

W trakcie obradującego w stolicy Niemiec II Forum UE-Mołdawia Leanca wyraził też "ostrożną nadzieję", że na początku 2014 r. dojdzie do liberalizacji reżimu wizowego między jego krajem a Wspólnotą.

"Mamy bardzo ambitny, ale realistyczny plan. Najważniejszym celem pozostaje to, by przed szczytem Partnerstwa Wschodniego (w listopadzie 2013 r.) sfinalizować porozumienie o stowarzyszeniu z UE. Mam też nadzieję, że przed tym szczytem Komisja Europejska będzie mogła poinformować kraje członkowskie, iż Mołdawia wypełniła zobowiązania, będące wymogiem liberalizacji reżimu wizowego" - powiedział Leanca.

Przekonywał, że jego kraj przeprowadzi wszelkie niezbędne reformy i dostosowania, by "przekonać wszystkich w UE, iż ruch bezwizowy nie stworzy dodatkowych problemów dla państw członkowskich, nie wpłynie na nie destabilizująco, a raczej będzie mieć pozytywny efekt dla modernizacji społeczeństwa mołdawskiego".

Leanca przyznał, że Mołdawia stoi w obliczu wielu trudnych wyzwań. "Potrzebujemy rady i pomocy na tej trudnej, bolesnej, ale koniecznej drodze" - powiedział.

Przekonywał, że wzmocnienie integracji europejskiej jest kluczowe nie tylko dla członków UE, lecz dla jej sąsiadów, jak Mołdawia. "Dla nas więcej Europy oznacza przede wszystkim głęboką i wszechstronną modernizację naszego kraju, zapewnienie demokracji, poszanowania praw człowieka i praworządności - powiedział. - Więcej Europy oznacza dla nas bardziej przejrzyste podejmowanie decyzji, większą sprawiedliwość i porządek, walkę z korupcją, bezpieczeństwo oraz stabilność".

Zdaniem wicepremiera "więcej Europy oznacza również lepsze szanse, by zakończyć konfliktu wokół Naddniestrza", separatystycznego regionu, który oderwał się od Mołdawii w 1990 roku. "Chcemy, by ludzie żyjący na lewym brzegu Dniestru mogli przekonać się o zaletach przynależności do europejskiej Mołdawii" - dodał Leanca.

Adwokatem Mołdawii w jej dążeniach do integracji z UE jest sąsiednia Rumunia. Wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Luminita Odobescu powiedziała, że postępy Mołdawii w reformach mogą być wzorem dla innych krajów programu Partnerstwa Wschodniego UE. "Mołdawia zasługuje na nasze uznanie. UE powinna wyznaczyć bardziej ambitne cele i dać temu państwu jasną europejską perspektywę" - powiedziała Odobescu.

Według pełnomocnik niemieckiego MSZ ds. Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej Antje Leendertse Mołdawia "jest przykładem sukcesu wśród krajów Partnerstwa Wschodniego UE". Nie wykluczyła ona, że już w przyszłym roku kraj ten wypełni zobowiązania, wynikające z planu działań na rzecz liberalizacji reżimu wizowego z UE. "Wydaje się, że wszystko jest na dobrej drodze i pewnego dnia możemy dyskutować o europejskiej perspektywie dla Mołdawii" - dodała.

Forum w Berlinie jest również poświęcone prezentacji "Raportu z transformacji Mołdawii", który koncentruje się na głównych kierunkach polityki gospodarczej, społecznej i zagranicznej tego kraju, a także wskazuje na obszary reform podejmowanych przez rząd, dla dostosowania stanu prawnego Mołdawii do standardów unijnych. Raport porusza również sprawę uregulowania konfliktu wokół Naddniestrza.

Organizatorami dwudniowego forum są: Stowarzyszenie Polityki Zagranicznej Mołdawii (APE), Niemieckie Stowarzyszenie Polityki Zagranicznej (DGAP), Forum Mołdawsko-Niemieckie i Instytut Studiów Wschodnich w Warszawie.

Polska Agencja Prasowa jest partnerem medialnym konferencji.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)