Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mołdawia: Kerry: Ukraińcy mają prawo decydować o własnej przyszłości

0
Podziel się

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył w środę w czasie wizyty w
Mołdawii, że Ukraińcy powinni mieć "możliwość decydowania o swojej przyszłości". Na Ukrainie trwają
demonstracje zwolenników zbliżenia Kijowa i UE.

bCZAfGVx

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył w środę w czasie wizyty w Mołdawii, że Ukraińcy powinni mieć "możliwość decydowania o swojej przyszłości". Na Ukrainie trwają demonstracje zwolenników zbliżenia Kijowa i UE.

Kerry, który przebywał w Kiszyniowie z kilkugodzinną wizytą, pogratulował Mołdawii parafowania umowy stowarzyszeniowej z UE w czasie zeszłotygodniowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Umowę taką miała także podpisać Ukraina, ale jej rząd zdecydował o wstrzymaniu przygotowań. Decyzję tłumaczono obawą przed pogorszeniem relacji gospodarczych z Rosją.

"USA są głęboko przekonane, że integracja europejska jest najlepszą drogą dla Mołdawii i jej pomyślności" - mówił szef dyplomacji USA.

Zwracając się do Ukraińców oświadczył: "Wy też zasługujecie na możliwość decydowania o własnej przyszłości".

bCZAfGVz

Czyniąc aluzję do Rosji, sprzeciwiającej się zbliżeniu byłych radzieckich republik z UE, Kerry skrytykował naciski wywierane z zagranicy na proces decyzyjny niektórych krajów. "Jesteśmy przekonani, że każdy kraj powinien decydować, z kim chce się stowarzyszyć lub gdzie chce prowadzić działalność gospodarczą i w jaki sposób prowadzi własną politykę, bez zewnętrznej ingerencji i z pewnością bez zewnętrznych nacisków, które mają głęboki wpływ na ich obywateli" - mówił.

Na wileńskim szczycie Mołdawia i Gruzja parafowały umowy stowarzyszeniowe, obejmujące porozumienia o strefie wolnego handlu. Mają one zostać podpisane w ciągu roku. (PAP)

ksaj/ mc/

15212970 arch.

bCZAfGWa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)