Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mołdawia: Na razie nie widać wyjścia z impasu

0
Podziel się:

TASS) - Premier Mołdawii, przywódca liberalnych demokratów Vlad Filat
wypowiedział się w środę przeciwko propozycji opozycyjnej partii komunistów, by na prezydenta
wybrać niezależnego kandydata.

TASS) - Premier Mołdawii, przywódca liberalnych demokratów Vlad Filat wypowiedział się w środę przeciwko propozycji opozycyjnej partii komunistów, by na prezydenta wybrać niezależnego kandydata.

"Propozycja komunistów w sprawie wysunięcia neutralnego kandydata jest niewykonalna. Nie widzę powodu rezygnowania z kandydatury Mariana Lupu, którą wysunęła koalicja rządząca" - oświadczył premier Filat, zaznaczając, że "w koalicji istnieje porozumienie, którego jej członkowie są obowiązani przestrzegać".

"Wybory prezydenta Mołdawii należy przeprowadzać przy całkowitej pewności ich powodzenia. Ryzyko niewybrania głowy państwa i rozwiązania parlamentu pozostaje, lecz partia, która do tego doprowadzi, jest skazana na klęskę" - uważa premier. Powiedział w środę dziennikarzom, że komunistom przekazano nowe propozycje prowadzące do wyboru na prezydenta przewodniczącego parlamentu, lidera demokratów Mariana Lupu.

Dzień wcześniej lider komunistów Vladimir Voronin kategorycznie wykluczył możliwość głosowania na Lupu. Zdaniem Voronina prezydentem Mołdawii powinien być człowiek spoza polityki. Zaznaczył przy tym, że komuniści też nie chcą nowych wyborów przedterminowych.

Sytuacji politycznej w Mołdawii nie udaje się ustabilizować od roku 2009, gdy parlament nie zdołał wybrać głowy państwa, w związku z czym trzeba było rozpisać przedterminowe wybory parlamentarne. Odbyły się one w listopadzie roku 2010, ale i nowy parlament nie jest w stanie wybrać prezydenta, do czego potrzeba większości 3/5 głosów. Próba zmiany tej zasady w referendum w sierpniu ubiegłego roku nie powiodła się, gdyż referendum okazało się nieważne z racji niskiej frekwencji.

Rządzący w kraju Sojusz na rzecz Integracji Europejskiej potrzebuje dwóch głosów komunistów, aby Lupu został wybrany na najwyższy urząd w państwie. Parlament, który wybiera prezydenta na 4-letnią kadencję, jeszcze nie ustalił terminu głosowania. (PAP)

mmp/ cyk/ mc/

8201664 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)