Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mołdawia: Voronin: uregulowanie konfliktu z Naddniestrzem do końca roku

0
Podziel się:

Prezydent Mołdawii Vladimir Voronin
powiedział w środę, że konflikt pomiędzy Kiszyniowem a
separatystycznym Naddniestrzem może zostać uregulowany, dzięki
pomocy Rosji, już do końca roku.

Prezydent Mołdawii Vladimir Voronin powiedział w środę, że konflikt pomiędzy Kiszyniowem a separatystycznym Naddniestrzem może zostać uregulowany, dzięki pomocy Rosji, już do końca roku.

"Wszystkie konieczne warunki zostały spełnione, aby uregulować konflikt z Naddniestrzem przed końcem 2008 roku" - powiedział Voronin na konferencji prasowej.

"Przezwyciężyliśmy problemy w naszych dwustronnych relacjach z Rosją. Niedawne spotkanie z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem było prawie całkowicie poświęcone rozwiązaniu konfliktu z Naddniestrzem. Zrozumiałem, że zdecydowano, by go uregulować" - dodał prezydent Mołdawii. Podkreślił jednocześnie, że "rola Rosji w zakończeniu konfliktu jest ogromna, o ile nie decydująca".

Na początku czerwca Voronin spotkał się z Miedwiediewem na szczycie Wspólnoty Niepodległych Państw w Petersburgu.

W kwietniu mołdawski prezydent rozmawiał, po raz pierwszy od ośmiu lat, z liderem Naddniestrza Igorem Smirnowem. Nie podano wtedy żadnych szczegółów tego spotkania.

Położony na lewym brzegu Dniestru region, gdzie przeważają Rosjanie i Ukraińcy, zbrojnie oderwał się od Mołdawii na początku lat 90., obawiając się, że może dojść do przyłączenia Mołdawii do Rumunii. Od tego czasu, formalnie pozostając w składzie Mołdawii, jest od niej całkowicie niezależny. Rosja utrzymuje tam kontyngent wojskowy, liczący około 1500 żołnierzy.

Władze separatystycznego regionu chciałyby, aby Moskwa uznała ich niepodległość. Rosja tego nie czyni, choć wspiera Naddniestrze.

Separatystycznej republiki nie uznaje żadne państwo.

Unia Europejska i Rada Europy nie uznały też wyników przeprowadzonego we wrześniu 2006 roku referendum, w którym ponad 97 proc. uczestników opowiedziało się za niezależnością samozwańczej republiki, a w przyszłości za przyłączeniem jej do Federacji Rosyjskiej.

Mołdawia wielokrotnie proponowała Naddniestrzu szeroką autonomię, lecz spotykała się z odmową.

W marcu prezydent Voronin zasygnalizował, że może dojść do porozumienia z Rosją, na mocy którego Naddniestrze pozostanie częścią Mołdawii w zamian za obietnicę władz w Kiszyniowie, iż nigdy nie będą zabiegały o członkostwo w NATO. (PAP)

jo/ ap/

5255

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)