Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MON chce obligatoryjnej ochrony żandarmerii tylko dla szefa resortu

0
Podziel się:

Żandarmeria ma obowiązek utrzymywania w stałej gotowości sił koniecznych do zapewnienia ochrony osób ważnych dla bezpieczeństwa państwa oraz gości zagranicznych.

MON chce obligatoryjnej ochrony żandarmerii tylko dla szefa resortu
(włodi/CC/FLickr)

W ministerstwie obrony narodowej trwają prace nad regulacją na mocy której Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i sekretarz stanu w MON zostaliby pozbawieni obligatoryjnej ochrony żandarmerii wojskowej; ta przysługiwałaby tylko szefowi resortu.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że zmiana ta podyktowana jest dużą ilością wniosków składanych o czasowe odstąpienie od ochrony wobec tych osób oraz planowanymi zmianami struktur dowodzenia. Szef Sztabu Generalnego WP i sekretarz stanu w MON będą mogli otrzymać ochronę fakultatywnie.

W projekcie doprecyzowano ponadto przepis pozwalający na odstąpienie od ochrony ministra, gdy ten udaje się na urlop i wyznaczony zostaje jego zastępca.

Pierwotnie projekt był znacznie bardziej rozbudowany, w efekcie uwag zgłaszanych m.in. przez MSW i BBN został ograniczony. Zamiast nowego rozporządzenia, zdecydowano się na korektę dotychczasowego.

Żandarmeria ma obowiązek utrzymywania w stałej gotowości sił koniecznych do zapewnienia ochrony osób ważnych dla bezpieczeństwa państwa oraz gości zagranicznych; niezależnie od zadań przydzielanych na czas pokoju, musi posiadać środki gwarantujące realizację zadań związanych z ochroną VIP na czas wojny.

W uzasadnieniu pierwszej wersji projektu podano, że w 2011 r. koszty wykonywania tego zadania wyniosły około 532 tys.800 zł. Kwota ta obejmowała wydatki na podróże służbowe, zakup paliwa i uposażenie żołnierzy. Projekt został skierowany do ponownych uzgodnień międzyresortowych.

Czytaj więcej na temat działań MON w Money.pl
Czy to zatrzyma odpływ żołnierzy do cywila? Oprócz podwyżki żołdu, MON szuka również pozafinansowych narzędzi, które zachęciłyby najlepszych żołnierzy do pozostania w służbie.
Polska wyda prawie miliard na nowe samoloty Pięć nowych samolotów transportowych CASA C-295M wraz z pakietem logistycznym za 876 mln zł kupi w tym i w przyszłym roku polskie wojsko.
To oni powalczą o wielki kontrakt MON Nie trzy, lecz cztery firmy zgłosiły gotowość do udziału w przetargu na śmigłowce dla wojska.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)