Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MON: o wzroście limitu paliw dla lotników przesądzono na początku roku

0
Podziel się

Decyzja o zwiększeniu limitów paliwa dla Sił Powietrznych na 2010 rok
zapadła na początku roku - informuje MON, odnosząc się do medialnych publikacji.

bEgjyTsl

Decyzja o zwiększeniu limitów paliwa dla Sił Powietrznych na 2010 rok zapadła na początku roku - informuje MON, odnosząc się do medialnych publikacji.

"Rzeczpospolita" napisała w poniedziałek, że w najbliższych dniach minister obrony narodowej swoim rozkazem zwiększy limity zużycia paliwa podczas lotów ćwiczebnych. Według gazety, "to nie pierwszy przypadek, że resort najpierw obniża limity, by potem - po wypadkach i interwencjach dowódców - zwiększyć przydział paliwa".

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformował tymczasem, że decyzja o zwiększeniu limitów paliw zapadła na początku roku, na długo przed katastrofą pod Smoleńskiem.

bEgjyTsn

"Minister obrony narodowej Bogdan Klich już w styczniu br. podjął kierunkową decyzję o zwiększeniu limitów paliw dla Sił Powietrznych na rok 2010. 16 lutego br. minister podpisał decyzję nr 55/MON w tej sprawie, która została opublikowana w Dzienniku Urzędowym MON z 25 lutego br. (Dz.Urz. MON nr 2a z 25.02.2010 r)" - głosi komunikat resortu. Napisano w nim, że na mocy tej decyzji Siły Powietrzne otrzymały 100 proc. zgłoszonego zapotrzebowania na paliwa lotnicze na ten rok.

Jak wynika z danych udostępnionych PAP w poniedziałek przez Sztab Generalny Wojska Polskiego, planowany początkowo limit zużycia paliwa lotniczego i benzyny lotniczej przez Siły Powietrzne w 2010 roku wynosił odpowiednio - ok. 41,5 tys. ton paliwa oraz ok. 130 ton benzyny.

Na początku roku postanowiono go zmienić. Stało się to w związku z wnioskiem dowódcy Sił Powietrznych o zwiększenie o ok. 12 tys. ton limitu paliwa lotniczego oraz o ok. 75 ton limitu benzyny lotniczej. Zdecydowano, że środki na ten cel, m.in. na mocy decyzji szefa MON z marca, będą pochodziły m.in. z rezerwy budżetowej resortu.

Jak poinformował rzecznik Sztabu płk Sylwester Michalski, szef SGWP 8 kwietnia zatwierdził korektę do "planu zakupu środków materiałowych dla SZ RP w 2010 roku". Zmiana obejmuje m.in. zakup w 2010 r. dodatkowych ilości paliw o łącznej wartości ponad 100 mln zł.

bEgjyTst

W najbliższych dniach SGWP wyda rozkaz w tej sprawie. Ale, jak podkreśla rzecznik SGWP, będzie on jedynie sankcjonował wcześniejsze decyzje i precyzował przydziały dla poszczególnych podmiotów.

Po korekcie limit będzie wynosił ok. 53 tys. ton paliwa lotniczego i ponad 200 ton benzyny lotniczej. Rozkaz ma wejść w życie pod koniec miesiąca. (PAP)

ktl/ abr/ bk/

bEgjyTsO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)