Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MON: wkrótce zawarcie umów na niszczyciele i patrolowiec

0
Podziel się

Wkrótce zostaną podpisane umowy na dostawę trzech niszczycieli min i
dokończenie prac nad okrętem patrolowym; prace wykonają polskie konsorcja - powiedział w
poniedziałek odpowiadający w MON za uzbrojenie i modernizację wiceminister Waldemar Skrzypczak.

bEpOmxsl

Wkrótce zostaną podpisane umowy na dostawę trzech niszczycieli min i dokończenie prac nad okrętem patrolowym; prace wykonają polskie konsorcja - powiedział w poniedziałek odpowiadający w MON za uzbrojenie i modernizację wiceminister Waldemar Skrzypczak.

"W najbliższych dniach zostaną zawarte umowy na trzy niszczyciele min Kormoran 2 i dokończenie prac nad okrętem patrolowym Ślązak" - powiedział PAP Skrzypczak. Ślązak to okręt pierwotnie budowany od 2001 r. jako wielozadaniowa korweta Gawron. W lutym ub. r. rząd zdecydował przerwać program korwety. Po rozmowach z Marynarką Wojenną i przemysłem stoczniowym zdecydowano, że jednostka, której kadłub był gotowy, zostanie dokończona, ale jako patrolowiec.

Skrzypczak podkreślił, że oba projekty wykonają polskie konsorcja. Liderem konsorcjum budującego Ślązaka jest Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni; w programie Kormoran 2 wiodącym podmiotem jest Stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska.

bEpOmxsn

Pierwszy z niszczycieli min ma być dostarczony pod koniec 2016 r.; w tym samym roku ma zostać zwodowany Ślązak.

Wysokość kontraktu i szczegóły dostaw mają zostać ogłoszone po ostatecznej akceptacji umowy przez MON.

Zakup niszczycieli min i patrolowców to część programu modernizacji technicznej polskich sił zbrojnych do roku 2022. Według przedstawionych w ubiegłym roku założeń roczne nakłady na rozwój MW mają się utrzymać na poziomie ok. 900 mln zł rocznie. Program przewiduje również zamówienie trzech okrętów podwodnych; w tej sprawie trwa dialog techniczny z producentami, z których MON może wybrać dostawcę. (PAP)

brw/ bos/ jra/

bEpOmxsO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)