Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MON: założenia zmian w uczelniach wojskowych - w ciągu trzech miesięcy

0
Podziel się:

W ciągu trzech miesięcy mają być gotowe założenia zmian dotyczących uczelni
wojskowych - zapewnił w środę wiceszef MON Czesław Mroczek. Resort zastanawia się, czy scalić
istniejące uczelnie, czy jedynie zwiększyć ich współpracę.

W ciągu trzech miesięcy mają być gotowe założenia zmian dotyczących uczelni wojskowych - zapewnił w środę wiceszef MON Czesław Mroczek. Resort zastanawia się, czy scalić istniejące uczelnie, czy jedynie zwiększyć ich współpracę.

Zgodnie z podpisanym w listopadzie 2011 r. postanowieniem prezydenta określającym główne kierunki rozwoju sił zbrojnych i ich przygotowań do obrony państwa na lata 2013-2022, wyższe szkolnictwo wojskowe ma zostać skonsolidowane. Obecnie na pięciu uczelniach wojskowych studiuje 24 tys. studentów, spośród których tylko 2,2 tys. to podchorążowie; kadra dydaktyczna to 1,7 tys. nauczycieli akademickich.

Jak mówił na środowym posiedzeniu sejmowej komisji obrony wiceminister Mroczek, główny dylemat dotyczący zmian w wyższym szkolnictwie wojskowym to, czy konsolidacja ma być jedynie funkcjonalna czy też organizacyjna. Pierwszy wariant miałby polegać na współdziałaniu i uzupełnianiu się uczelni na poziomie dydaktycznym, drugi - na połączeniu szkół. "Będziemy gotowi z tym materiałem w perspektywie - sądzę - nie dalej niż trzech miesięcy" - powiedział Mroczek.

Jak mówił rektor-komendant AON gen. dyw. Bogusław Pacek zespół, który w ub.r. pracował w MON przedstawił dwie rekomendacje. Wariant "konsolidacji programowo-jakościowej" miałby polegać na likwidacji typowo cywilnych kierunków, współpracy między uczelniami oraz ewentualnej zmianie struktur, ale po 2018 r. Alternatywny scenariusz przewiduje wcześniejszą restrukturyzację uczelni - zachowanie co najmniej dwóch szkół wyższych oraz przekształcenie pozostałych w filie większych jednostek.

Z kolei b. poseł PO Andrzej Smirnow i rektorzy komendanci WAT, Akademii Marynarki Wojennej oraz wyższych szkół oficerskich wojsk lądowych i sił powietrznych rekomendowali konsolidację funkcjonalno-programową. Smirnow sugerował utworzenie rady wyższego szkolnictwa wojskowego przy szefie MON - złożonej z dowódców rodzajów sił zbrojnych, gestorów niektórych korpusów osobowych oraz komendatów rektorów uczelni i zajmującej się ustalaniem kierunków kształcenia i warunków współpracy.

"Utworzenie związku uczelni wojskowych w celu kształcenia oficerów, współpracy związanej ściśle z obronnością kraju i siłami zbrojnymi może okazać się celowe, ale to wymaga dalszych analiz, również z punktu widzenia możliwości prawnych takiego związku" - powiedział Smirnow. O możliwości utworzenia takiego związku mówił też Mroczek.

Choć środowe posiedzenie komisji obrony było poświęcone informacji MON na temat funkcjonowania szkolnictwa wojskowego, posłowie pytali przede wszystkim o planowane zmiany w systemie kształcenia oficerów.

"Jeżeli system szkolnictwa wojskowego się sprawdza, to dlaczego go przebudowywać?" - pytał Ludwik Dorn (SP). Z kolei Zbyszek Zaborowski (SLD) nawiązywał do wypowiedzi przedstawiciela Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który mówił, że na wydziale wojskowo-lekarskim tej uczelni odtwarza się ostatnio struktury zlikwidowanej w 2002 r. Wojskowej Akademii Medycznej. "Pod rozwagę wszystkich reformatorów szkolnictwa wojskowego poddaję, żeby potem znowu nie trzeba było czegoś odtwarzać, jak już panowie skonsolidują do reszty" - mówił Zaborowski.

"Mamy przerost kształcenia cywilnego i to jest uzasadnienie dla tej konsolidacji" - odpowiadał Mroczek. Zdaniem prof. Smirnowa funkcjonowanie uczelni wojskowych w środowisku cywilnym z jednej strony doprowadziło do polepszenia jakości kształcenia, ale z drugiej osłabiło współpracę między samymi uczelniami oraz między nimi a resztą sił zbrojnych.

W rozmowie z PAP Mroczek zapewnił, że nie ma założenia, by na uczelniach wojskowych w ogóle nie było cywilnych studentów.

Szkolnictwo wojskowe to obecnie pięć uczelni (trzy akademie i dwie szkoły wyższe), 10 centrów szkolenia specjalistycznego i trzy szkoły podoficerskie. System uzupełnia Wojskowe Studium Nauczania Języków Obcych i wydział wojskowo-medyczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 2005 r. uczelnie wojskowe funkcjonują na podstawie takich samych przepisów jak cywilne. (PAP)

ral/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)