Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Monti i Merkel zapewniają o zgodzie i determinacji w walce z kryzysem

0
Podziel się:

Premier Włoch Mario Monti i kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewnili, że oboje są zdeterminowani, by razem, zgodnie walczyć z kryzysem w strefie euro.

Monti i Merkel zapewniają o zgodzie i determinacji w walce z kryzysem
(PAP/Paweł Supernak)

- _ Zawsze udaje mi się osiągnąć zgodę z Mario _ - powiedziała Niemiec Angela Merkel po międzyrządowych konsultacjach w Wiecznym Mieście, które włoskie media określiły wręcz jako _ dogrywkę _ po zeszłotygodniowym unijnym szczycie w Brukseli. Według medialnych doniesień premier Włoch Mario Monti wygrał z kanclerz w dyskusji na temat mechanizmów stabilizacji na rynkach finansowych i uelastycznienia funduszy ratunkowych dla euro.

W Rzymie oboje zapewniali kilkakrotnie o pełnej zgodności poglądów i współpracy. Nawiązując do informacji o podziałach na szczycie Monti oświadczył, że decyzje wśród 17 państw eurolandu zapadły jednomyślnie.

Monti oznajmił ponadto, że Włochy i Niemcy są gotowe dzielić się suwerennymi kompetencjami w kwestii narodowych budżetów, by - jak dodał - dysponować _ bardziej skutecznymi narzędziami polityki gospodarczej _. Relacjonując rozmowy z niemiecką kanclerz premier poinformował, że potwierdził determinację swego gabinetu na drodze do uzdrowienia finansów publicznych i wzrostu gospodarczego.

Przy okazji Monti powtórzył, że jego kraj nie potrzebuje wsparcia z zewnątrz, by pokryć deficyt budżetu. _ Szczęśliwie dzięki zaangażowaniu wszystkich Włochów nasz kraj nie znajduje się w sytuacji, w jakiej były Grecja, Irlandia, Portugalia _ - powiedział.

Merkel z uznaniem mówiła o licznych reformach strukturalnych, realizowanych we Włoszech _ w błyskawicznym tempie _ przez antykryzysowy rząd ekspertów. Poinformowała, że jednym z tematów jej rzymskiego spotkania z Montim było to, jak doprowadzić do wzmocnienia wzrostu gospodarczego w Europie, o co od dawna apeluje włoski premier.

Jednak Merkel broniła się również przed stawianymi jej zarzutami wprowadzania nadmiernego rygoru finansowego. - _ To nie jest plaga, ale zostawienie przestrzeni przyszłym pokoleniom _ - mówiła kanclerz. To jest _ kwestia sprawiedliwości _ - dodała Merkel przypominając, że kiedy objęła rządy w Niemczech było pięć milionów bezrobotnych i liczbę tę udało się zmniejszyć.

Czytaj więcej o polityce europejskiej w Money.pl
130 miliardów euro pójdzie na walkę z kryzysem Zobacz, co ustalili przywódcy Eurolandu i na co nie zgodziła się Angela Merkel.
Włosi mają sposób na rosnące bezrobocie Według autorki projektu minister pracy powinien zachęcić zagranicznych inwestorów, tych zwłaszcza, których odstraszało obowiązujące do tej pory prawo pracy.
Merkel nie ustąpi? "Eurostrefa nie przetrwa" Brukselski szczyt nie był zwycięstwem Włoch i Hiszpanii, lecz kanclerz Niemiec, która wybroniła się przed wzrostem dalszych zobowiązań swojego kraju.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)