Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Moratorium na wiercenia naftowe w Zatoce Meksykańskiej i na Atlantyku

0
Podziel się:

Administracja prezydenta Baracka Obamy odwołała swoją poprzednią decyzję
i wprowadziła wieloletnie moratorium na wiercenia naftowe we wschodniej części Zatoki Meksykańskiej
i w pobliżu atlantyckiego wybrzeża USA. W marcu zapalono zielone światło dla tych wierceń.

Administracja prezydenta Baracka Obamy odwołała swoją poprzednią decyzję i wprowadziła wieloletnie moratorium na wiercenia naftowe we wschodniej części Zatoki Meksykańskiej i w pobliżu atlantyckiego wybrzeża USA. W marcu zapalono zielone światło dla tych wierceń.

Jak ogłosił minister spraw wewnętrznych (w USA resort ten zajmuje się gospodarką terenami) Ken Salazar, zakaz wierceń będzie obowiązywał co najmniej do 2017 roku, do wprowadzenia skuteczniejszych zabezpieczeń przed wyciekami ropy.

Wyciek taki, spowodowany wybuchem na zarządzanej przez koncern BP platformie wiertniczej Deepwater Horizon w kwietniu w Zatoce Meksykańskiej, wywołał katastrofalne skutki dla środowiska naturalnego.

Przyczyną wypadku były niedostateczne regulacje federalne i zaniedbania federalnej agencji MMS (Minerals Management Service) nadzorującej poszukiwania ropy i gazu ziemnego w szelfach przybrzeżnych.

MMS nie dopilnowała, by BP odpowiednio zabezpieczył platformę i szyb wiertniczy. Po katastrofie MMS została rozwiązana i zastąpiona nową agencją ze zwiększonymi uprawnieniami.

Zakaz wierceń spotkał się z krytyką ze strony republikańskich polityków. Zwracają oni uwagę, że oznacza on brak pracy dla dziesiątek tysięcy pracowników sektora naftowego.

Wiercenia w zachodniej części Zatoki Meksykańskiej będą kontynuowane, chociaż mają podlegać surowszym przepisom.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)