Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Moskwa jest gotowa produkować z Iranem paliwo atomowe

0
Podziel się:

Warunek to produkcja na terenie Rosji.

Moskwa jest gotowa produkować z Iranem paliwo atomowe
(Christopher Peterson/CC/Flickr)

Rosjanie zadeklarowali gotowość utworzenia wspólnie z Iranem przedsiębiorstwa, które produkowałoby paliwo nuklearne dla elektrowni atomowej w Buszerze, jednak produkcja byłaby umiejscowiona w Rosji.

Przedstawiciel rosyjskiej agencji atomowej Rosatom oświadczył, że propozycja wyszła od Teheranu, który zaproponował Moskwie powołanie konsorcjum, które produkowałoby paliwo dla Buszeru i innych elektrowni atomowych, których zbudowanie planuje rząd irański.

_ - Powinniśmy przede wszystkim zakończyć uruchomianie elektrowni atomowej w Buszerze, która będzie zaopatrywana w rosyjskie paliwo. Co się tyczy przyszłości, możliwe jest utworzenie przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją paliwa na terenie Iranu _ - powiedział agencji Interfax przedstawiciel Rosatomu, który zachował anonimowość.

Kraje zachodnie uważają, że uruchomienie elektrowni w Buszerze, zaopatrywanej w rosyjskie paliwo pod kontrolą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, potwierdza, iż Iran powinien porzucić swój program wzbogacania uranu, który nadawałby się do produkcji bomb atomowych. Jednak według irańskiego MSZ Iran powinien kontynuować prace nad wzbogacaniem uranu.
Podkreślił jednak z naciskiem, że wzbogacanie uranu dla irańskich elektrowni będzie musiało się odbywać na terytorium Rosji, w Iranie zaś będzie można jedynie przerabiać ten materiał na pręty paliwowe.

Wiceprezydent Iranu i dyrektor irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi powiedział w czwartek, że Teheran zaproponował Moskwie utworzenie konsorcjum w celu podjęcia wspólnej produkcji paliwa nuklearnego oraz że Rosja zastanawia się nad tą propozycją.

Salehi podkreślił przy tym, że Iran nie zamierza produkować na swym terytorium całego paliwa, jakiego będą potrzebowały jego elektrownie atomowe. Jednocześnie zapewnił, jak podaje Interfax, że Iran będzie kontynuował wzbogacanie uranu na własną rękę, _ aby pokazać, że jest zdolny to robić _.

Szef Rosatomu Siergiej Kirijenko, który uczestniczył w uruchomianiu elektrowni w Buszerze, wyjaśnił, że rosyjska agencja będzie uczestniczyła w administrowaniu elektrownią zaledwie przez dwa lub trzy lata.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t86630.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ajatollahowie;bliscy;uruchomienia;atomowego;reaktora,100,0,655204.html) Ajatollahowie bliscy uruchomienia atomowego reaktora Za tydzień Rosja zacznie ładować paliwo do reaktora w Buszerze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t75449.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/iran;elektrownia;w;buszerze;ruszy;bez;wzgledu;na;sankcje,203,0,609995.html) Iran: Elektrownia w Buszerze ruszy bez względu na sankcje Rosja poinformowała, że obiekt zostanie uruchomiony w sierpniu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t83733.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/putin;podal;date;uruchomienia;elektrowni;w;buszerze,49,0,600625.html) Putin podał datę uruchomienia elektrowni w Buszerze Rosja wybudowała pierwszą irańską atomówkę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)