Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mozambik: Kłusownicy zabijają 1000 słoni rocznie

0
Podziel się:

W Mozambiku, w którym pięć lat temu żyło 15 tys. słoni, zwierzętom tym
grozi wyginięcie. Kłusownicy zabijają około 1000 słoni rocznie - pisze w poniedziałek AFP,
powołując się na organizację Wildlife Conservation Society (WCS).

W Mozambiku, w którym pięć lat temu żyło 15 tys. słoni, zwierzętom tym grozi wyginięcie. Kłusownicy zabijają około 1000 słoni rocznie - pisze w poniedziałek AFP, powołując się na organizację Wildlife Conservation Society (WCS).

Gdy w 2011 roku przeprowadzono spis słoni w rezerwacie Niassa na północy Mozambiku, piloci, którzy rachowali stada z powietrza, doliczyli się blisko 2700 zwłok tych zwierząt.

"Więcej dorosłych osobników ginie co roku z rąk kłusowników, niż rodzi się słoniątek. Jeśli zwierzęta będą zabijane w takim tempie, to za osiem lat nie będzie tu już słoni" - powiedział w rozmowie z AFP Carlos Lopes Pereira, przedstawiciel WCS, organizacji zajmującej się ochroną dzikich zwierząt.

Kłusownicy, którzy grasują w rezerwatach dysponują nowoczesną bronią i szybkimi samochodami, podczas gdy strażnicy są nieliczni, a ich uzbrojenie pamięta drugą wojnę światową.

"Są w stanie zabić wiele zwierząt na raz" - mówi Pereira o kłusownikach, którzy znają zwyczaje słoni i najpierw mordują słonicę, przywódczynię stada. Pozostałe zwierzęta pozbawione przewodniczki nie są w stanie uciekać, wpadają w panikę, kręcą się w koło i w jednym miejscu kłusownikom udaje się zabić pięć lub sześć sztuk.

Zabijanie matek skazuje też często na śmierć małe słoniątka, które padają ofiarą lwów.

Nielegalny obrót kością słoniową z Afryki podwoił się w 2007 roku, a potroił w ciągu ostatnich 15 lat. Walka z kłusownikami jest w Mozambiku szczególnie nieefektywna, ponieważ zabicie słonia traktowane jest jako drobne wykroczenie, które karane jest grzywną.

Według Pereiry ze względu na rosnący popyt na kość słoniową i rogi nosorożca tylko w 2011 roku w Afryce zabito 25 tys. słoni i nosorożców. (PAP)

fit/ ap/

13702024

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)